ratava

Je těžké naučit se sekat trávu kosou?

Je v tom nějaký „chyták“, jehož znalost se dříve předávala z generace na generaci, nebo si jedinec prostě stoupne a po chvilce trápení na to přijde sám…? A je kosa vhodná na jakoukoliv (běžnou)trávu, i tu před domem…?

  • všude vidím/ čtu, že s ní chodili na pole na „tu vyšší“ a kolem domku jim trávu v podstatě spásala zvěř, tak…

:o)

Nejlepší odpověď
anonym

Na to je těžká odpověď.Záleží na každém, jak je zručný.Mně to otec naučil už ve 13ti letech a seču dodnes.Syn je levák a nenaučil se to.Mně to také trvalo déle než jsem se to naučil, párkrát jsem kosou zasekl do trávy, párkrát jsem kosu ohnul.Za začátku se otec smál, že za mnou mohou sekáči sekat už otavu (druhá tráva).Chce to cvik, také dobře naklepanou kosu (taktéž umím).I krátká tráva jde sekat, ale dá to více námahy.
A nejlépe se seče ráno, když je ještě rosa.Já chodil už ráno ve 4 hodiny sekat.Je to paráda, chladné ráno, začíná se oteplovat, ptáci zpívají a posečená tráva začíná vonět.

Další odpovědi
gecco

Dobře sekat kosou (tak, bay člověk kosu neničil a nadbytečně se nenadřel) je kumšt…
Je potřeba, aby ti to někdo ukázal (postoj, jak kosu držet, jak ji nasadit, brousit…) – a pak sekat a sekat a sekat…
😉
A jo – kosou, pokud to umíš, sesekáš i ´anglický trávník´, samozřejmě – vysoká tráva se seká snáz.

Dochy

Je to o cviku, opravu by to chtělo „osobního trenéra“. Ale kdo se to naučí bude mít výkon poměrně blízkej sekáčovi se strunovkou (jen kosa vyžaduje víc péče jak okamžitě na louce (broušení a údržba ostří) tak později při přípravě (klepání). Ale pak bude posečená tráva krásně seříznutá nad kořínky a ne rozšmelcovaná na prach.
Dobře se seče hustá vysoká vlhká tráva (ta se ale skoro nechá „sekat“ i dřevěným klackem 😉 ), na řídkou nízkou už to chce opravdu cvik.

Obvyklé chyby: sekáč trávu mlátí ve výšce nad zemí a s ostřím postaveným proti směru pohybu kosy. Správně: kosa těsně nad zemí, částečně klouže po strništi, záběr kosy je jen několik centimetrů… tj, kosa seče („řeže“) místo toho aby sekala. Kosu vedeš do obloučku kolem těla rovnoměrnou rychlostí, na začátku ani na konci tahu nezvedáš, nerozmachuješ se apod… Zvlášť pro začátečníka je to opravdu problém.

Pro řidší a jemnější trávu musíš mít tu kosu opravdu dobře naklepanou. Děda při klepání ostří kontroloval tak, že pod ním přejel nehtem a to ostří se ohlo jako list papíru… Mít takhle naklepanou kosu je zas nevhodné pro tu tužší trávu ev. s náletama, krtincema apod. V takových podmínkách se pak ostří vyláme a zničí.

anonym

Určitě je to kumšt,hlavně při tlačení zadní části kosy-patky směrem k zemi.
Kosa se nesmí zvedat ,musí se tahat po terénu,aby byla tráva rovnoměrně kosená.
Doplňuji:
https://www.y­outube.com/re­sults?search_qu­ery=sek%C3%A1­n%C3%AD+kosou

anonym

Shlédni : https://www.y­outube.com/wat­ch?v=Och9tH-2YYk

anonym

Zkoušela jsem a nešlo mi to.
Doplňuji:
Ale na té motorové jsem si dolila benzín sama aj strunu jsem vyměnila.

dudu

Vedle umění dobře kosit je neméně důležité dokázat správně vykut kosu příp. srp. Sám jsem to i přes řadu pokusů nikdy nedokázal, takže po smrti souseda, který to uměl přímo perfektně jsem musel přejít na strunovku a křovinořez.

zjentek

po jednom vydařeném grilovaní jsem si pokosil trávník a tam, kde jsem kosil, pak dlouho bylo takové suché kolečko ;q

Pepa25

Není v tom IMHO žádný zvláštní chyták, jen pár pouček (jak mít narazenou kosu, jak se k tomu postavit, jak tlačit patku k zemi atd.), pak už je to jen o cviku …
Určitě se seče lépe vyšší tráva než anglický trávníček, na druhou stranu vysoká hodně stará nebo polehlá tráva je na sečení nic moc.

mosoj

Jako všechno, je třeba se to naučit. Mně to ale moc nešlo, ale sekal jsem zahradu, když nebylo na sekačku.
Dobře odpovídá „lahny“ u toho je záruka že kosu v ruce opravdu držel.
Ta mokrá tráva je pravda . Sekat se chodilo brzy ráno, když byla ještě rosa.

Děda Louda

Je to úplně stejné, jako se vším. Má-li dílo k něčemu vypadat a nechceš se uň schvátit, jsou v tom léta dřiny.