hapiky

Je sýček poslem špatných zpráv?

Jestli ne, tak proč se tedy říká „sýčkovat“

Nejlepší odpověď
johana 56

Není.
Jen si takto lidé kdysi vysvětlovali sýčkovo noční houkání.

http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/123035

Další odpovědi
annas

Existuje pověra.
http://myslivos­t.wz.cz/1.sova­.html

"Sovy jsou lidu odporny. Tajemný jejich noční způsob života byl příčinou, že se jich užívalo k různým kouzlům. Ze starých pověr udrželo se jich mnoho na naše časy.

Nejznámější je pověra o sýčkovi, že usedá na chalupu, v níž má někdo umříti a volá: „Půjď! Půjď!“ Jako proroka smrti lid tedy sýčka nenávidí.

V mnohých krajinách panuje dosud pověra, že se lapená sova přibije (jako netolýr) živá na vrata, aby bylo odvráceno neštěstí, které sova svou přítomností tomu příbytku zvěstuje. Podobně objeví-li se v krajině mnoho sov, je to předzvěstí, že tu krajinu stihne nějaké neštěstí"

-
Různá rčení, přísloví, přirovnání apod., která vznikla v dávné minulosti, jsou zažitá a přetrvávají, i když je už nikdo nebere vážně, spíš jen jako slovní obrat.

Tak se udrželo sloveso sýčkovat/sejčkovat ve významu upozorňovat na možné nebezpečí. Samozřejmě tento výraz patří jen do mluvené řeči.

Dnes přináší špatné zprávy člověk, nikoliv sýček.

Lamalam

Není. Je to sova, jako každá jiná.

Kepler

Ano, dřív se na to věřilo. Já už jsem sýčka 20 let neslyšel. Přesto jsem dostal dost špatných zpráv, sýček už to vzdal.

marci1

Ne, není.Ve starověkém Římě se sýček považoval za posla smrti a špatných zpráv. I dnes se vzácněji používá odrazující termín nesýčkuj. 🙂
http://referaty-seminarky.cz/sycek-obecny/

dubraro

Možná ano, ale on za to nemůže. Špatných zpráv je tolik, že jejich poslem může být kdokoliv.

hapiky

Možná je jich už tak málo, že nestíhají

Kepler

Tak nějak jsem to myslel.