nikeroska

Je stejný stativ na fotoaparát i videokameru? Děkuji

Odpovědi
MacChill

Ano, některé statusy na foťáky ale nemusí udžet váhu težší kamery…

samicek333

Asi jo, ale aby to ty stativy udržely, možná jsou na kameru trochu pohyblivější, jinak myslím, že takový rozdíl nebude

anonym

Stativový šroub má whitworthův závit a dnes je nejrozšířenější ten o průměru cca 5mm. Možná u těžších přístrojů může být závit širší. Dá se říct, že se setkáš se dvěma rozměry. Redukce se dá koupit, většinou tyto věci dodává Hama.

Správný stativ se skládá ze dvou částí – samotného stativu a stativové hlavy. Stativ, tedy ta trojnožka, může (ale nemusí) být stejný pro foto i video. Na něj se našroubuje hlava, která už se liší podle účelu použití. Je jich široký výběr a dělí se na kategorie foto a video. Video hlavy mají například tu vlastnost, že s nimi lze plynule otáčet a naklánět je, aby v natáčeném záběru nebylo patrné nějaké cukání. V hlavě ještě bývá rychloupínací destička, kterou si přišroubujete na kameru, nebo foťák a pak ji jednoduše zacvaknete do stativu.
Pokud chcete kvalitní stativ, tak rozhodně ne žádnou Hamu, ale například Manfrotto.

Zdroj: http://www.man­frotto-foto.cz/manfrotto-katalog/