Bronzový

Je správně zbíječka nebo sbíječka?

Doplňuji:
V jednom E-Shopu je napsáno "Zbíječka"...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Sbíječka - s proto, že sbíjení narušuje objem něčeho, vše jde s povrchu pryč, směřuje na jedno místo.
Doplňuji:
Copak v E-Shopu, tam se na pravopis nehledí. Chyby najdete i na jídelních lístcích, ve výkladních skříních, nemluvím o internetu atd. Věřte pravidlům, která jsou normou pro pravopis. Že se nedodržují, druhá věc.

Další odpovědi:

Zlatý

sbíječka

zbíječka jedině když někoho zbiješ:D:D

Zlatý

Samosřejmě se "S".
ad mosoj, původní význam je pneumatické kladivo (to např. sbíjí, stlouká bednu nebo latě k sobě). Použití na rozrušování je až druhotné, pod. jako u majzlíku a paličky při sekání drážek ve zdivu nebo rourákem při prostupech.
Též je možná souvislost s principem funkce - (pneumatický píst)
než s konečným použitím.
Bližší je v odkazu vč. pravopisu:
Doplňuji:
ad annas, pokud bys nahlédla do odkazu, seznala bys, že vrtá dovnitř (např. v lomech pro vložení nálože), viz citace:
Pneumatické kladivo, lidově zvané sbíječka, patří mezi mechanická strojní kladiva. Jedná se zpravidla o ruční nářadí určené k vrtání otvorů do betonu, železobetonu či kamene.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/S b%C3%ADje%C4%8Dka

Zlatý

Myslím že sbíječka, sbíjím, stloukám.....ale přesné objasnění nechám na těch znalých

Zlatý

Jenže ona nesbíjí ( směr do hromady) ale rozrušuje. No já jsem myslel že rozrušuje a že je to změna stavu, pokud to dnes ještě existuje.

Já jsem si to našel v pravidlech českého jazyka, ale tak nějak je mi to proti srsti, když vím že se sbíječkou rozbíjí !!!

Diskuze k otázce

anonym

ad štamgast, no bóže, nebylo by to poprvé, co mají různé e-shopy, hrubky (leckdy provozované všelijakými pochybnými "garážovými" firmami).

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2734
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 962
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 483

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.