Avatar uživatele
štamgast

Je správně zbíječka nebo sbíječka?

Doplňuji:
V jednom E-Shopu je napsáno „Zbíječka“…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4460 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Sbíječka – s proto, že sbíjení narušuje objem něčeho, vše jde s povrchu pryč, směřuje na jedno místo.
Doplňuji:
Copak v E-Shopu, tam se na pravopis nehledí. Chyby najdete i na jídelních lístcích, ve výkladních skříních, nemluvím o internetu atd. Věřte pravidlům, která jsou normou pro pravopis. Že se nedodržují, druhá věc.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

sbíječka

zbíječka jedině když někoho zbiješ:D:D

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Hele co jsem našel : http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/sbijecka-nebo-zbijecka-pravopis

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Samosřejmě se „S“.
ad mosoj, původní význam je pneumatické kladivo (to např. sbíjí, stlouká bednu nebo latě k sobě). Použití na rozrušování je až druhotné, pod. jako u majzlíku a paličky při sekání drážek ve zdivu nebo rourákem při prostupech.
Též je možná souvislost s principem funkce – (pneumatický píst)
než s konečným použitím.
Bližší je v odkazu vč. pravopisu:
Doplňuji:
ad annas, pokud bys nahlédla do odkazu, seznala bys, že vrtá dovnitř (např. v lomech pro vložení nálože), viz citace:
Pneumatické kladivo, lidově zvané sbíječka, patří mezi mechanická strojní kladiva. Jedná se zpravidla o ruční nářadí určené k vrtání otvorů do betonu, železobetonu či kamene.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sb%C3%AD­je%C4%8Dka

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Myslím že sbíječka, sbíjím, stloukám.....ale přesné objasnění nechám na těch znalých

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Jenže ona nesbíjí ( směr do hromady) ale rozrušuje. No já jsem myslel že rozrušuje a že je to změna stavu, pokud to dnes ještě existuje.

Já jsem si to našel v pravidlech českého jazyka, ale tak nějak je mi to proti srsti, když vím že se sbíječkou rozbíjí !!!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

ad štamgast, no bóže, nebylo by to poprvé, co mají různé e-shopy, hrubky (leckdy provozované všelijakými pochybnými „garážovými“ firmami).

před 4460 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek