marketa54321

Je reálná cena za elektřinu + vodu v garsonce 1500,–/měsíc?

Bylo mi řečeno, že pokud budu mít nedoplatek, pronajímatel mi jej naúčtuje. V jiném inzerátu v identické garsonce jen v jiném patře píšou 2500,–. Je 1500,– reálná částka? Nebudu za rok doplácet x tisíc? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Hlada

O reálné výši záloh nemá žádný smysl uvažovat předem, ale až po aspoň prvním měsíci bydlení. Spotřeba elektřiny a vody se může lišit podle způsobu života i o 100%. Při předání bytu zjistíš stavy měřidel a sazby. Po měsíci používání zjistíš skutečnou spotřebu a s majitelem se můžete dohodnout na úpravě zálohy.

Další odpovědi
aliendrone

To záleží na mnoha všcech. Je tam bytápění TÚV (ústřední topení), WAWky, akumulačky nebo dokonce el.přímotop? Teplá voda je TÚV nebo plynová karma či elektrický bojler? Jak dobře je to zateplené? Sporák plynový nebo elektrika? Jaký je tarif elektřiny? Atd., klidně by se mohlo stát, že ani 3000 měsíční záloha by nemusel stačit, k tomu, aby ti do ročního vyúčtování nepřišel 15 000 nedoplatek, na druhou stranu bys při 1500/měsíc mohla dostat ještě přeplatek (pokud bys elektřinou v podstatě „jen svítila“, TV apod. Takže reálná te cena JE, protože ta jiná garsonka může být JINÁ (po rekonstrukci – předělávky). Nakolik je ovšem reálná si musíš zjistit sama dle výše popsaného.

Drap

To nikdo z nás neví. Nikdo nevíme kolik spotřebuješ vody a elektriky. Obé se měří podsle spotřeby

Hufnágl

Něco z praxe. Mám 2+1, který je obklopen ze všech stran jinými byty, obývák i kuchyně je směrována na jih, ložnice na sever, mám elektrický kotel (6 kW), bojler, kuchyňská kamna, pračku a spousta dalších spotřebičů a spotřebujeme cca 60 m³ vody. Zálohově platím 2000 Kč měsíčně a při vyúčtování mi vracejí pár stokorun.
Takže na garsonku je tebou uvedená cena reálná.

cochee

Asi takhle. Moje žena měla ve zvyku se tak minimálně 2×, 3× týdně naložit do vany teplé vody. (Činila tak jen pro potěšení, nikoliv kvůli očistě, ale to je celkem jedno). Bydleli jsme v 1+1 bytě, teplá voda se dělala v elektrickém bojleru. Po rozvodu jsem se vrátil na rodinný dům, kde tvořím teplou vodu stejným způsobem, spotřeba skrz sprchu. Kde myslíš, že se platí/platilo za elektřinu / vodu více? Chci tím říct, že není možno odhadnout cenu elektřiny a vody na základě toho, že jde o garsonku, protože způsob spotřeby vody a elektrické energie může být diametrálně jiný případ od případu.