Lgee

Je pravda, že v Norsku dojde průměrně jen k 29 vraždám ročně?

Kvůli Breivikovi by to bylo 85 ročně, ale pokud se nezapočítá, tak je to jen 29 vražd.
Co je na tom pravdy?
Na internetu píšou 85, a když sem to odečet dle sebe, tak mi vyšlo 29, což je fakt málo, v Česku je to 520.

Odpovědi
marci1

Ano. V letech po roce 2000 mělo Norsko pravidelně každoročně asi 30 vražd ročně (Spojené státy asi 15 000). – See more at: http://blisty­.cz/art/83098­.html#sthash.hvA­QYfy8.dpuf

Nuk nuk

Statistiky ukazují u Norska skutečně něco mezi 25 a 50, což je opravdu málo. Berte to ale tak, že je to meziroční průměr, Breivikův akt to v daném roce jistě navýšil, ale už je to také pár let zpátky.
Ono ale také záleží, jak co nazývá norský právní systém. Mohou mít výrazem pro vraždu specifikovat hodně konkrétní čin. Já jsem našla např. údaj pro úmrtí kvůli násilí obecně, který byl i u Norska o něco vyšší.

dr.luha

Snad bys nevěřil oficiálním statistikám. Skutečnost bývá o dost děsivější. A Brejvika taky nemůžeš započítávat každý rok, že ano.

dubraro

Mohou to ještě dále dělit na vraždy, zabití, ublížení na zdraví s následkem smrti… Nicméně je pravda, že v severských zemích je zločinnost nízká. Resp. byla před příchodem imigrantů.

yuko

V roce 2015 22 vrazd a muzete se dozvedet i vice:
Takze kdyz se podivate napr. podrobne na rok 2015, nikdo z vrahu nebyl Nor.

Zdroj: https://www.po­liti.no/kripos/sta­tistikk/drap/