Bronzový

Je pravda, že v Čechách říkají místo zavazadlo překážedlo?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Sloveo jsem neslyšela. Určitě je to zase neologismus.

Našla jsem ale na netu, že výraz vznikl jako protiklad proti "chacharštině" (ostravštině), v níž zavazat = v češtině překážet, takže zavazadlo je to, co překáží, takže překážedlo.

J. Rejzek v Etymologickém slovníku uvádí,, že zavazadlo, dříve i zavazedlo není v jiných jazycích, Původ od staršího zavázeti (zůstalo v moravštině zavazat, zavazet) = překážet, vadit v češtině.

"Původní význam je vidět u Komenského: Ryňk pln byl jam (…) též
kamení a kládí (…) a jiných zavazadel.. Dnes se výraz zavazadlo zúžil na ‘cestovní tašku ,kufr ap.’ možná asociací se zavazovat."

Takže dnes ještě někdo knižně zavazadlo = obvaz - čím se něco zavazuje.

Další odpovědi:

Zlatý

Není. Zato moravizmus "zavazet" místo překážet mě bude tahat za uši vždycky. Já být vámi, vůbec se těmi Slováky ovlivňovat nenechám (vůbec, ale vůbec to nepřipomíná jejich "zavadzať"...), kór když o nás věčně mluví s takovým despektem. (Mimochodem i ve slovenštině existuje krom zavadzať i jeho synonymum prekážať.)

Stříbrný

Je skutecne nutne vytvaret si sam sobe umele problem, ktery nasledne opet ty sam resis?

Bronzový

Slyším to prvně, ale možná mezi mládeží to frčí.

Zlatý

Zavazadlo je to co překážedlo nese.

Slovensky zavadzat je česky překážet.

Diskuze k otázce

Zlatý

mojitek

osobně bych spíš řekl,že zavazadlo je od -zavazovat-(uzlík,cestovní pytel, vak,prostě cokoliv v čem se přenášelo či převáželo zboží,věci) vzhledem k tomu,že dřív kufry,batohy ,apod jednoduše ještě neexistovaly.

Zlatý

mojitek

Jsem čech.Překážedlo je jednoduše totální nesmysl :D

Zlatý

annas

Zase nový patvar. Ujímá se mezi mladými, kteří se chtějí něčím odlišovat.

Je pravda, že přípona -dlo je stále produktivní, tvořila se jí (občas i tvoří) neživé věci, předměty, které slouží pro nějakou činnost. (rypadlo, čerpadlo, sedadlo atd.)

Jaká je činnost překážedla?

Stříbrný

johana 56

Při cestování vlakem slovo překážedlo slyšela většinou od mladých.Jeden mládenec vysvětlil,že mu zavazadlo překáží,proto používá.
---------------------
Mimochodem,slovenský výraz pro zavazadlo je batožina,slovenština a její ovlivňování nemá s dotazem nic společného.

Bronzový

jjj123456789

zavazadlo od moravského zavazet, překážedlo od českého překážet.

Zlatý

annas

Původ jsem vám vysvětlila, ale jak je vidět, opět máte svou verzi, bohužel chybnou.. Zavazadlo vzniklo od staročeského výrazu - viz moje odpověď.

Když odpově%d znáte, byť nepřesnou, proč se tedy ptáte? Je to tak pravidelně.

Stříbrný

setapouch

Neslysel jsem to nikdy, ani mezi detmi v krouzcich. Takze si troufam tvrdit, ze jediny, kdo to kdy v danem kontextu pouzil, je jjj123456789.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2739
Zlatý quentos 1322
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.