Avatar uživatele
jjj123456789

Je pravda, že slovo Čehún vymysleli Češi?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 3491 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Našla jsem , že výraz Čehún vymysleli Slovác,i ale rozšířil se i na Moravu. .

Češi zase říkali Slovákům čobol, čobolák – od čo bolo – l žertovné, někdy i hanlivé pojmenování. Rozšířené podle známého majora z Černých baronů od M. Švandrlíka

České i slovenské pojmenování souvisí s vojnou.

Zdroj: SNČ – kolektiv autorů

Doplňuji:
Mluvila jsem se svou známou a ta mně potvrdila, že výraz Čehún je mnohem starší, objevil se už ve 30. letech a souvisel s Hlinkovou stranou. Ví od svého otce, který musel ze SLovenska odejít.

Poozději jej šířili vojáci. .Po rozdělení Československa se znova oba pojmy oživily.

Jinak je možné ověřit v časopise Týden z 10. 12. 2012.

Čehúni je výraz slovenský, nevznikl na Moravě. Užívali jej katoličtí hlinkovci jak pro Moravany, tak pro i Čechy. Čehúni dostávali na SLovensku v r. 1938 výpověď ze státních služeb. Např. učitelé.

více diskuse .

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mokrygorky

Slovenské nebo polské podle toho jak vyhledávám. A první odkaz je necyklopedie :D

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Pravděpodobně tento výraz vznikl za spolupráce Slovenska a Moravy. Ve zdroji je uveden v mor.-českém slovníku z Podluží : " Čehúň… – Češi z ČR (hanlivé označení Čechů Moravany)". 🙂

Zdroj: http://www.hrus­ky.cz/index.php?id=66

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Informace, které jsem uvedla o původu slova Čehún, jsou správné.

Našla jsem na jedné stránce potvrzené. Nemohu ale text vložit, protože je v něm napsané:

„Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
© 2001–2014 Obrys-Kmen (ISSN 1210–1494) “.

před 3491 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek