jjj123456789

Je pravda, že slovo Čehún vymysleli Češi?

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem , že výraz Čehún vymysleli Slovác,i ale rozšířil se i na Moravu. .

Češi zase říkali Slovákům čobol, čobolák – od čo bolo – l žertovné, někdy i hanlivé pojmenování. Rozšířené podle známého majora z Černých baronů od M. Švandrlíka

České i slovenské pojmenování souvisí s vojnou.

Zdroj: SNČ – kolektiv autorů

Doplňuji:
Mluvila jsem se svou známou a ta mně potvrdila, že výraz Čehún je mnohem starší, objevil se už ve 30. letech a souvisel s Hlinkovou stranou. Ví od svého otce, který musel ze SLovenska odejít.

Poozději jej šířili vojáci. .Po rozdělení Československa se znova oba pojmy oživily.

Jinak je možné ověřit v časopise Týden z 10. 12. 2012.

Čehúni je výraz slovenský, nevznikl na Moravě. Užívali jej katoličtí hlinkovci jak pro Moravany, tak pro i Čechy. Čehúni dostávali na SLovensku v r. 1938 výpověď ze státních služeb. Např. učitelé.

více diskuse .

Další odpovědi
mokrygorky

Slovenské nebo polské podle toho jak vyhledávám. A první odkaz je necyklopedie :D

marci1

Pravděpodobně tento výraz vznikl za spolupráce Slovenska a Moravy. Ve zdroji je uveden v mor.-českém slovníku z Podluží : " Čehúň… – Češi z ČR (hanlivé označení Čechů Moravany)". 🙂

Zdroj: http://www.hrus­ky.cz/index.php?id=66

annas

Informace, které jsem uvedla o původu slova Čehún, jsou správné.

Našla jsem na jedné stránce potvrzené. Nemohu ale text vložit, protože je v něm napsané:

„Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
© 2001–2014 Obrys-Kmen (ISSN 1210–1494) “.