Damiana

Je pravda, že paví pero přináší smůlu?

Když se přinese domů, prý nosí smůlu – ničí vztahy, zdraví, bere peníze. Nikdy jsem o tom neslyšela, stále jsem žila v domnění, že je tomu právě naopak. Tak jak je to tedy?
Doplňuji:
Děkuji za příspěvky.
Žádné paví pero nemám. Dnes jsme ale jedno našli u rozhledny Diana v Karlových Varech (jeden páv, kterého tam mají ho ztratil). Tak jsme ho pochopitelně sebrali, ale servírka nám řekla, ať si ho nedáváme určitě domů, protože to nosí obrovskou smůlu. (Sama po něm netoužila, jak by si někdo myslel…:-). My s mužem sice nějak extra pověrčiví nejsme, ale už párkrát se díky naší citlivosti stalo dost neobvyklého, takže… Ona to ale řekla tak sugestivně a my tu pověru neznali, že jen naprostý ignorant by si v tu chvíli dobrovolně dotáhl domů něco takového! Pero jsme vrátili do přírody a v klidu a naší obvyklé pohodě jsme si radši dali super zmrzku. 🙂

ad Annas: Díky za super odpověď. 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Také jsem pověru nikdy neslyšla ale spíš vlastní pověra o čemkoliv přináší smůlu. Musím začít v antice. Článek jsem četla v časopise Ona Dnes, ale vysvětlení chybělo.

Po jedné z četných manželských hádek nechal Zeus zavraždit jediného osobního strážce Hery a stookého přítele jménem Argus. Hera v lítosti stvořila páva a Argusových sto očí použila na vyzdobení jeho per. Dá se bez nadsázky říci, že jak Hera, tak Argus byli pořádní smolaři a možná že právě v osudu Argusově ma své kořeny pověra o smůle, kterou paví péra přinášejí.

Hera si ovšem byla velmi dobře vědoma své krásy a tak páva navrhla tak, aby barvy jeho peří dobře ladily s její pletí a barevností jejího oblečení. Proslula tak jako marnivá parádnice. A odtud pochází druhé možné spojení mezi smůlou a pavím peřím: Není všechno zlato, co se třpytí, neboli vnější lesk může často zakrývat vnitřní prázdnotu,anebo jinak, krása pavích per může vést k mylnému úsudku o těch, co se za nimi skrývají …

Z netu. Zase jsem si omylem zavřela stránku, takže odkaz na ověření nemohu najít.

Další odpovědi
www

Jestli ano nebo ne, je to pouze pověra.
A pověra není přece pravda 😉.
Pokud pověrám ale věříš, tak věř a chceš-li, vyplní se!
Doplňuji:
Tedy přesněji ke tvé otázce – ani pravda, ani lež.
Pouze pověra 😉.

Drap

Nikdy jsem to neslyšel. Mám jich doma několik už pár let a žádná podstatná změna nenastala

anonym

Je to pouhá pověra. Klidně se dál kochejte jejich krásou a věřte, že pokud nastanou v domácnosti jakékoliv problémy, tak paví peří tím určitě vinno nebude.
Stejně je zajímavé, jak si člověk dokáže hledat pokaždé nějaké zdůvodnění, proč se mu nedaří, jak by si představoval.

Elile

Na té rozhledně jsem byla asi před měsícem, jak jsem začala číst vzpomněla jsem si tam na toho jejich páva :D O tom, že nosí smůlu nic nevím. P.S. taky se od vás nechal ten páv pohladit a okusovaly mu kozy ocas? :D

Tepe Tepe

No já si jedno koupila na výletě no a přineslo dost smůlu. Začali jsme se s mamkou vice hádat. Moje snažení se o jednoho kluka bylo katastrofální nez obvykle. Neodpisoval ale normálně odepisuje. Když jseme se měli sejít nepřišel ale normálne by napsal nebo se ukázal. Jednou jsem diky zchůzce zmokla.Pak mi taťka řekl o pověře a ja ho vyhodila. A už je to vše lepší. 😊

Damiana

ad Elile: Bylo tam dost lidí a páv nejdřív rychle prošel kolem nás a pak seděl dost načuřeně na nějaké garáži (nebo co to bylo) vedle té restaurace. Díval se na nás hodně nepříjemně – asi, že jsme mu „vrátili“ to pero. Takže k bližšímu „kontaktu“ nedošlo.:-)))

annas

Oprava:
Také jsem pověru nikdy neslyšela, ale spíš vlastní pověra o čemkoliv přináší smůlu.

annas

Damiano, děkuji.
Teď jsem si uvědomila, že jsem hledala na netu,i když mám knížku o původu jmen, rčení úsloví atd. Jedno povídání se jmenuje Argusovský pohled a v něm se právě dovíme o tom, že Héra Argusovy oči nasadila do věřjíře ocasu oblíbeného ptáka – páva.

Tedy jeden zdroj: Zakopaný pes.

led

stránka z ktorej ste čerpali s pekným vencom z pávieho pera:
http://forum.li­ving.cz/viewto­pic.php?f=34&t=­1618944&st=0&sk=t&sd=a&s­tart=560

annas

Led děkuji. Já si otevřu několik stránek na liště. Přepínám z jedné na druhou. Občas se stane, že přepnu u té nesprávné a stránka, z niž jsem kopírovala je pryč.

Damiana

ad Led, Annas: Milé dámy, velmi vám oběma děkuji za zajímavé informace. 🙂