Efchen

Je pravda, že lidi otrávené methylalkoholem zachránilo pivo?

Slyšela jsem,že to působilo jako protijed,protože to obsahuje ethanol. Je to pravda? Kde se ještě ethanol vyskytuje v konzumační podobě?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Jako první pomoc při otravou methanolem je uvádí vysokoprocetní ethanol – třeba voda, takže se mi moc nezdá, že by na to pivo stačilo, ale aspoň něco…

Ethanol se vyskytuje ve všech alkoholických nápojích ;o)
Doplňuji:
né voda, ale vodka

Další odpovědi
Děda Louda

Pivo obsahuje etylalkohol, který slouží jako léčebný prostředek k vytěsnění metylalkoholu z organismu pouze v malé míře, muselo by ho být velké množství. Mnohem účinněji porto funguje tzv. čistý alkohol, tj. kořalka bezpečného původu. Aplikace samozřejmě probíhá pod důslednou lékařskou kontrolou.

Michal Kole

Ve zprávách říkali, že neutralizací je „čistý“ alkohol

strapanka

Moze to byt pravda. Kamoska si pred tyzdnom v aute potme glgla coly – aspon si to myslela – a bola to nemrznujca zmes. V nemocnici ju liecili ginom, a potom jej este odporucili doma vypit kazdu hodinu (do rana) cca deci 40%-neho alkoholu. V tomto jedinom pripade vraj alkohol zachranuje pecen a leadviny.

Podrobnejsie:
Etylénglykol – je súčasťou mnohých kozmetických prípravkov a domácich čistiacich prostriedkov, nemrznúcich zmesí a pod. V prvom štádiu 1–12 hodín po otrave dominujú príznaky postihnutia centrálneho nervového systému – nezrozumiteľná reč, spavosť vracanie, v ťažkých prípadoch kŕče. V druhom štádiu dochádza k poruche srdcovej činnosti a dýchania a v treťom k poškodeniu obličiek.
Metanol

  • je súčasťou riedidiel, nemrznúcich zmesí, odstraňovačov farieb. Dobre sa vstrebáva črevom aj dýchacím systémom. V úvode sa prejavuje ako opitosť , po ktorej nasleduje fáza bez symptómov. Po tejto fáze sa objavia bolesti hlavy , nepokoj, depresia, kŕče, vracanie , bolesti brucha, rozmazané videnie, strach zo svetla a nakoniec porucha dýchania a srdcovej činnosti. Najčastejší trvalý následok je slepota.

Etanol
Otrava alkoholom je častá najmä v období dospievania, pri získavaní prvých skúseností s pitím alkoholických nápojov. Prítomnosť alkoholu v mnohých čistiacich prostriedkoch dáva veľa príležitostí pre náhodné otravy malých detí. V popredí klinického obrazu sú zmeny zo strany centrálneho nervového systému – excitácia, zmeny nálady, nezrozumiteľná reč, pri vyšších koncentráciách útlm, poruchy vedomia. Ďalej vracanie, bolesti brucha, rozšírenie ciev, pokles krvného tlaku, zníženie telesnej teploty, , poruchy vnútorného prostredia.

huxa

Ano, ethanol na sebe váže methanol.

Matthew

Já zase slyšel, že je na to dobrá whiskey :) Když bude fakt kvalitní whiskey, proč ne :)

Jerome

šlo především o to, že kromě methanolu měli v sobě spoustu dalšího alkoholu. Ten na sebe navázal větší část methanolu a oni tak přežili. I když to nerbylo jediné, ješčtě dostali nějakou tu protilátku.