FlAsh_7

Je pravda, že je pro zemědělce někdy neúroda výhodná, protože jsou jejich produkty dražší?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Pro ty, které neúroda postihne, samozřejmě ne (nemají za vyšší ceny co prodat), pro ty ostatní ano (neúroda není nikdy všude).

Další odpovědi
Filip84

Koloval takový vtip: Jací jsou čtyři největší nepřátelé socialistickýho zemědělství? Jaro – léto – podzim – zima.

No, tak pokud to někde funguje pořád, jako v některých družstvech za Husáka, no tak potom ano: stejně by se jim toho urodilo málo, protože je sice pravda, že zaseli pšenici do sněhu, ale to nebyla sabotáž, to bylo na pokyn KV Strany, stejně kvalita té úrody stojí za prd, a taky je pravda, že část úrody se nestačila sklidit, ale to nebyla jejich sabotáž, měli objektivní potíže: pokazily se jim dva traktory, jeden kombajn a kombajnista dostal, v červenci, chřipku a traktorista malárii, no tak když normální rajčata stojí skoro Kč 100.00 / kg, tak ti jejich chcípáci se prodají, alespoň, za Kč 50.00, což je víc, než by se platilo normálně za kvalitní rajčata.

Jo, to jo. Ale pokud JZD Pokrok Vyšné Vlkodlaky alespoň trochu normálně hospodaří, tak arciť neúroda zvedne cenu, vejdělek je prakticky totožný, protože se to prodá dráž, to ano, ale za to se toho prodá zase málo, ne? 🙄 V lepším případě budou na zero.

Protože to nemáš princip „Erár chce deky? Tak prodávám deky!“ Ty máš náklady stejné, jestli je ouroda dobrá, průměrná, blbá nebo žádná. Co stejné, často až vyšší, když je třeba sucho, nebo máš nálety americkýho brouka, nebo tak něco a podobně.

Tak? Mysli! 🤪🤓

Drap

Neni.

da ny

Ne, není.
Funguje to trochu jinak, než, jak je položena otázka 😉

@ Filip84
Netuším odkud a z jakého JZD (za Husáka), jste čerpal informace.
Ale nabírám dojmu, že, buď o tom nic moc nevíte.
Máte pokřivené informace a domněnky.
Ona ta JZD a Státní statky, fungovala jinak.
6ádná se nespoléhala na a tedy nežehrala na jedno druhovou výrobu (zřídka). Nemohla být ztrátová. 😉 Úzké zaměření se téměř nekonalo.
Co se nesplnilo na jednom, dohonilo se jinde.
Nikdo nepřiše zkrátka 😉

ČD také prosperovaly, jen díky nákladní dopravě. tehdy se nenosily jezdící sklady, na kolech a našich silnicích/dálnicích (Švýcaři mají na dráze, také téměř vše). Nákladní doprava dotovala nerentabilní spoje, mezi Horní a Dolní. Tratě se nerušily.
V zemědělství to vě většině JZD, fungovalo podobně.

Na vesnicích jsem se v letech 1965 – 1989, pohybovala velmi často. Rodiče měli po 5 sourozencích a řada z nich pracovala, na různých postech v JZD (ve 4 krajích). Spolužačky, a přátelé, měli část rodiny v JZD.
Ta neměla důvod padnout, pro neúrodu. Shrábnout pojistky a státní dotace.
Neměla důvod zdražovat. Ceny byly všude stejné.
Úroda byla dokonale sklizena, díky vojákům české armády- Díky žákům SŠ, VŠ. Už V 9. třídě ZDŠ, jsme jezdili na brambory.
Co chybělo, se za pakatel. nebo výměnným obchodem DOVEZLO z Maďarska nebo Polska.

Filip84

A nebo se můžeš přeorientovat: v DDR, svýho času, byl problém s vepřovým, protože SED nařídila postavit velkokapacitní prasečáky, ale soudruzi z DDR to až tak velice moc neuměli, chovat prasata podle vzoru tých soudruhů z SSSR, a tak jim prasata chytala červenku.

Tak se to přeorientovalo na brojlery. A jo, to jim docela šlo, pak se, v Zemi zítřku a pozítří, všude otevíraly grilly s brojlery a mírumilovní pracující byli taky happy, že mají i jiný maso, než Jägerwurst, nebo koninu.

No jo, ale ne vždycky to jde a hlavně to není moc rychlé, ta přeorientace.