Kepler

Je pravda, že jaký kdo měl život, takovou má i smrt?

Mám na mysli přirozenou smrt stářím. Někdo umře vyrovnaný a poklidně, jiný s nenávistí k celému světu nebo „ne, já ještě nechci!“

Nejlepší odpověď
aliendrone

Myslím, že je to jen podobné klišé, jako to, že hodní půjdou do nebe a špatní do pekla. U mnoha lidí jsem krátce před smrtí pozoroval spíše než vyrovnanost či obavy pouze únavu. Nemyslím tím z bolesti nebo tak něco, ale jakoby „únavu životem“. Ze smrti jako by neměli strach, nýbrž jsem vnímal něco ve smyslu: „Sakra, tak ať už je to konečně za mnou.“, těžko se to dá popsat, taková směs únavy, nudy, lhostejnosti až netrpělivosti. Ale týkalo se to vždy jen těch, kteří si „odžili svoje“, u těch mladších to bylo spíš něco jako překvapení. To mohu potvrdiz z vlastní zkušenosti (už jsem párkrát opravdu věřil, že to je „tady a teď“) – žádná lítost, obavy apod. – spíš překvapení ve stylu „A to mělo být jako všechno?“ Je to prostě dle mých zkušeností JINAK, než se obvykle prezentuje. Anebo mám kliku na neobvyklé případy, venkoncem jsem ALIENDRONE, takže normálka. ;) :D :D

Další odpovědi
Kajoch

Spravedlnost v tomto případě,podle mne,není:(

Rokio

Jsou lidé, kteří žijí zdravě a cvičí, a přesto zemřou na vážnou chorobu (např. rakovina, cukrovka, infarkt, mrtvice atd.). Stejní lidé mohou v adolescenci, nebo v mladé dospělosti onemocnět třeba i schizofrenií nebo bipolární poruchou, či jinými nemocemi, i když žili zdravě a pak spáchají sebevraždu kvůli psychóze, nebo psychické nemoci jiného typu.

Naopak existují lidé, kteří pravidelně pijí a vykouří jednu krabičku cigaret týdně (někdy kouří i častěji) a zemřou ve vysokém věku. Znám takové lidi, kteří měli takový životní styl.

Pokud jsem nepochopil tvoji otázku, tak se omlouvám. Odpověď píšu tak, jak jsem otázce rozuměl.

orwell

Není.

ivzez

Říká se to, ale co je na tom pravdy…
(Ještě se nikdo nevrátil a nepotvrdil to ani nevyvrátil.)

DoTazatel

Určitě není. Navíc je to hodně často naopak – zcela jiná smrt než jaký byl život.

dobrodružný život — „nudná“ (všední) smrt
úspěšný život — brzká smrt (smrt je více méně neúspěšná sama o sobě)
protrpěný život, plný neštěstí, zklamání a bolesti — smířlivá a klidná smrt
poklidný život bez jakýchkoli rizik — smrt v důsledku nehody/nebezpečí
atd. atd…

K podotázce: myslím, že v samotném – posledním okamžiku smrti jsou všichni vyrovnaní. A i v tomto případě to může být naopak: kdo měl šťastný/vyrovnaný život, tak se mu možná nechce zemřít. Kdo zase byl celý život zatrpklý a nešťastný, tak možná vidí ve smrti vysvobození. V tom je taky ten opak.

ivzez

Rokio,

měl bys odpovídat na to, na co se tazatelé ptají, nikoliv na své domněnky.
Totéž platí na odpovědi v různých oblastech → měl bys odpovídat jenom na to, o čem něco víš.

Ovšem ty jsi takový „expert“, že odpovíš na otázku z oblasti, o které toho moc nevíš. Navíc ne na otázku tazatele, ale na to, na co si myslíš, že se ptal. „Zářným příkladem“ je právo.

Rokio

ivzez: Promiň. Když jsem byl na OA, tak jsem byl jeden čas nejlepší žák třídy ze školního předmětu právo. Pan učitel práva mi jednou řekl, že dělám vše perfektně. Z práva jsem měl jedničky a dvojky. Pokud budeš chtít, můžu ti ukázat svoje maturitní vysvědčení, když vymyslíš způsob, abych neznal tvůj kontakt a přitom si ho viděla pouze ty (např. bych ho dal na internet a pak příspěvek hned smazal). Na něm uvidíš, že jsem dobře odmaturoval bez větších problémů.

ivzez

Také jsem kdysi měla základy práva,
Vím, co „právo“ na SEŠ (dnes OA) obnášelo/obnáší.

Známky nevypovídají nic o tom, jestli/jak tomu právu rozumíš a přestože jsi ve škole možná byl jeden z nejlepších, neznamená to, že chápeš otázky, na něž odpovídáš, nebo že bys právo uměl.

Dnešní rozsah předmětu je navíc ± 50 % toho, co dříve.

V oblasti práva i sociální je potřeba neustále sledovat změny a stále se učit.

Přestaň se už dovolávat té „prestižní“ školy a školních známek. Tvé „výkony zde těm známkám neodpovídají.

A nechlub se pořád maturitou, o níž si myslím, že ti ji „dali z milosti“.