Avatar uživatele
Daniel16

Je pravda, že dříve chodili koledníci na Velikonoce třeba už ve 3:00?

Někde jsem četl, že vždy chodili pánové až na Velikonoční neděli a pondělí. Jenže v naší vsi chodí už od čtvrtka a rachtají, často v noci (od 3:00 do 4:00). Mně to tedy nevyhovuje. Ne, že bych to chtěl někde nahlašovat, jenom by mě zajímalo, jestli to není narušování nočního klidu. Díky za odpovědi.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3659 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Nejde o koledníky, ale o jinou velikonoční tradici, která se někdo obnovuje.. Jde o nahrazování zvonů lomozením a rachocením, které trvá už od 8. století. v římské církvi. Někteří badatelé spatřují původ zvyku ve způsobu svolávání k bohoslužbě v dobách raného křesťanství.

Koledníci chodí až o Velikonočním pondělí.. Začínali zpravidla časně zrána, jdou s pomlázkou na koledu a šlehají děvčata.

Zřejmě ve vaší obci udržují starou tradici. K symbolům Velikonoc patří řehtačky. Řehtat se s nimi začíná na Zelený čtvrtek, kdy se přestává zvonit zvony, protože ty „odlétly do Říma“. Rozezní se na Bílou sobotu v podvečer. Jde tako symbol – ochrany před různými živly.

Řehtat ve 3 ráno se mně zdá opravdu brzy., neznám důvod. Řehtání ohlašuje i místo zvonů tzv. klekání . – ozývá se ráno a večer., v různou dobu podle ročního období, jak se rozednívá a smráká, což se do jisté míry respektuje i dnes, kdy se rozlišuje letní a zimní období.

Takže nejen ohlašování klekání, ale jinde se kvůli svolávání k bohoslužbám musely použít jiné než zvonivé nástroje – různé řehtačky, klapačky, mlýnky, trakářky a všechno jiné, co vydávalo rámus. S nimi pak kluci obcházeli vesnici až do Bílé soboty – brzy ráno, v poledne a odpoledne. Na velký pátek se klape ráno v pět hodin, v poledne a ve tři hodiny odpoledne.. Při posledním klapání na Bílou sobotu se někde chodí po domech vybírat peníze „do kasičky“.

Projděte si odkaz, dovíte se víc o velikonočních tradiících.
http://www.de­nik.cz/z_domo­va/velikonoce-jsou-svatkem-tradic-starych-zvyku-a-rit.html

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Ano, v některých oblastech se chodilo velmi brzy, aby mohli ženy a dívky vymrskat ještě v posteli.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mc Merkurion

nejsou to koledníci,ale nahrazují zvony,co odletěly do Říma…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek