Daniel16

Je pravda, že dříve chodili koledníci na Velikonoce třeba už ve 3:00?

Někde jsem četl, že vždy chodili pánové až na Velikonoční neděli a pondělí. Jenže v naší vsi chodí už od čtvrtka a rachtají, často v noci (od 3:00 do 4:00). Mně to tedy nevyhovuje. Ne, že bych to chtěl někde nahlašovat, jenom by mě zajímalo, jestli to není narušování nočního klidu. Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Nejde o koledníky, ale o jinou velikonoční tradici, která se někdo obnovuje.. Jde o nahrazování zvonů lomozením a rachocením, které trvá už od 8. století. v římské církvi. Někteří badatelé spatřují původ zvyku ve způsobu svolávání k bohoslužbě v dobách raného křesťanství.

Koledníci chodí až o Velikonočním pondělí.. Začínali zpravidla časně zrána, jdou s pomlázkou na koledu a šlehají děvčata.

Zřejmě ve vaší obci udržují starou tradici. K symbolům Velikonoc patří řehtačky. Řehtat se s nimi začíná na Zelený čtvrtek, kdy se přestává zvonit zvony, protože ty „odlétly do Říma“. Rozezní se na Bílou sobotu v podvečer. Jde tako symbol – ochrany před různými živly.

Řehtat ve 3 ráno se mně zdá opravdu brzy., neznám důvod. Řehtání ohlašuje i místo zvonů tzv. klekání . – ozývá se ráno a večer., v různou dobu podle ročního období, jak se rozednívá a smráká, což se do jisté míry respektuje i dnes, kdy se rozlišuje letní a zimní období.

Takže nejen ohlašování klekání, ale jinde se kvůli svolávání k bohoslužbám musely použít jiné než zvonivé nástroje – různé řehtačky, klapačky, mlýnky, trakářky a všechno jiné, co vydávalo rámus. S nimi pak kluci obcházeli vesnici až do Bílé soboty – brzy ráno, v poledne a odpoledne. Na velký pátek se klape ráno v pět hodin, v poledne a ve tři hodiny odpoledne.. Při posledním klapání na Bílou sobotu se někde chodí po domech vybírat peníze „do kasičky“.

Projděte si odkaz, dovíte se víc o velikonočních tradiících.
http://www.de­nik.cz/z_domo­va/velikonoce-jsou-svatkem-tradic-starych-zvyku-a-rit.html

Další odpovědi
Drap

Ano, v některých oblastech se chodilo velmi brzy, aby mohli ženy a dívky vymrskat ještě v posteli.

Mc Merkurion

nejsou to koledníci,ale nahrazují zvony,co odletěly do Říma…