Avatar uživatele
matyasorino

Je povoleno cestovat do zahraničí jak s pasem tak i s občanským průkazem?

Dostali jsme se s kamarádem do sporu ohledně cestovních dokladů. Při cestování jsem vždy bral s sebou jak cestovní pas tak i občanský průkaz, s tím, že jeden z dokladů nechám na ubytování a druhý beru s sebou. Kamarád mi ovšem řekl, že prý je toto zakázané a má se cestovat pouze s jedním dokladem. Na které straně je pravda?

Zajímavá 0 před 272 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Ametyst

Není zakázané mít oba doklady. Jsou situace, kdy je to i výhodné. V pase není bydliště, a cizinec, který má svůj pas, ale adresu v jiné zemi, může prokázat oprávnění do té země cestovat.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Je možné mít u sebe oba doklady a používat je přiměřeně k situaci. Nikde není zakázáno mít s sebou naráz jak občanský průkaz, tak pas. Naopak, je to v některých případech dokonce doporučované, neboť když se jedno z dokladů ztratí, máte po ruce náhradní. Při cestě do zemí Evropské unie postačí občanský průkaz, do většiny ostatních zemí je potřeba mít pas. Při delší cestě mimo EU je tedy dobré mít u sebe obojí.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Pokud vím, tak teď můžeš. S OP se dostaneš po EU a několika dalších zemích, dále pak potřebuješ pas. OP bylo zakázáno vozit za hranice za komunistů. Netuším proč. (v OP ale bylo více informací než je nyní, možná proto…)
Informace že člověk nesměl mít u sebe OP a pas zároveň (Filip) mi připadá nesmyslná, doteď jsem o ničem takovém neslyšel. Jak by si pak člověk ten pas třeba vyzvedl? 😉 Jen OP nesměl za hranice.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

To platilo za Husáka, že když jsi měl u sebe pas, nesměl jsi u sebe mít občanský průkaz, a naopak. Fakt se mi to nechce hledat, kde to bylo legislativně zakotveno, ale bylo to tak.

Ten důvod byl, údajně (ale to ověřeno nemám – jak jsem koupil, tak prodávám!) proto, abys jako neemigroval, že když jsi měl u sebe občanku i pas a kontroloval tě orgán, tak jsi mu ukázal občanku a řekl, že jedeš na dovolenou a orgáni si pak nemohli vzájemně, mezi sebou, předat, že směřuje zájmová osoba s pasem tam a tam. Jako dává to logiku, v mysteriu té doby, ale to, že něco dává logiku neznamená, že to je pravda.

Jaký by to mělo smysl dneska? Navíc, dneska tě nebude jenom tak kontrolovat orgán, protože může, ty ani nemáš u sebe povinnost žádný doklad mít, pokud teda neopouštíš území tohoto státu. Tak?

Můžeš mít u sebe klidně řidičák, rodný list, tři pasy i občanský průkaz, a když tě orgán vyzve k prokázání totožnosti, můžeš mu to vrazit všecko do ruky a: na, nažer se! 😂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Tak „z“ občanským průkazem bez pasu si příliš daleko za hranice EU moc nepocestuješ. 🤷‍♂️

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kajanek

Při pravidelnějším cestování (1+ cest 😁) doporučuji pas, i do případů, kde není potřeba, je dobré ho mít.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek