Damiana

Je pohádka O Smolíčkovi ve skutečnosti…

… příběhem otce samoživitele, kterému jeho žena nasadila parohy?

(Byla jsem na zajímavém semináři týkajícím se dětské literatury – kdysi se tu také něco podobného řešilo, ale tady šlo jen o dopad na psychologii vývoje dítěte.)
Spor nastal tehdy, když se „vysvětlovalo“, kdo byly jezinky a jak „situace“ dopadla.
Symbolizují jezinky sociální pracovnice, které exekuují dítě nesvědomitému chlapíkovi, který je nechává samotné doma a chodí si kdovíkam? Nebo tvrdě dře, aby je oba uživil? Nebo představují partnerku, která žije nezodpovědně a dítě sice chce (ono k ní má náklonnost, protože s ní přece dobrovolně odejde), ale nedokáže se o něj postarat (narkomanka nebo alkoholička), není to ale třeba jen chudák ženská, kterou muž – despota, nakonec dítěti prezentuje jako hrozivou matku? A jaké by to mělo pravděpodobné pokračování?
Dá se Smolíček časem na stranu matky (jezinky) – bude ji vyhledávat, když si ho nyní otec takto „usurpuje“ jen pro sebe?
Co myslíte vy?

Nejlepší odpověď
johana 56

Na nekonečné synovo „proč to bylo tak a ne jinak“ jsem mu kdysi odpovídala po svém.Dospělí se prostě občas nepohodnou,proto se rozdělí.Jelen se zlatými parohy svou velikostí mohl budit strach,ale symbolizoval dobro.Naopak jezinky zlo,přestože se zpočátku chovaly mile a laskavě.V pohádce se objevuje náznak toho,že dítě by nemělo ihned každému důvěřovat a neposlušnost se nemusí vždy vyplatit,což Smolíček zjistil na vlastní kůži,naštěstí pro něj s dobrým koncem.

Další odpovědi
annas

Je pravda, že i zdánlivě neskutečné motivy v pohádkách mají hlubší význam. Jde o jakési obrazné vyjádření, které se dá chápat různě, svět byl špatný, takže si vysnili svět lepší, v němž dobro vítězí nad zlem.

Lze tedy dětem vysvětlit skutečnost pomocí pohádky. Přibývá dětí, které žijí v neúplné rodině, ať již s matkou nebo s otcem. U Smolíčka bude zřejmě vina na straně matky, protože jelen má dokonce zlaté parohy. Chlapec matku nepoznal, důvody se nedověděl … Otec musí pracovat, dítě vede k poslučnosti, např. nemá každému důvěřovat, ale zvědavost zvítězí. Cizí živel pronikne do jeho světničky. a chlapce unese – neposlušnost se trestá …

U jezinek (v novém domově), se má chlapec po materiální stránce dobře, ale chybí mu láska, proto se chce vrátit k otci. Co dál?

Musí se rozhodnout pro nějaké povolání, osamostatnit se a nějak se živit. . Možnosti – lest jezinek chlapci zajistila snadné živobytí, i když chyběla láska. Druhá volba – volit život s tím, jehož má rád, ale žít skromně? Takto se rozhodují často i děti z dětských domovů, z rodin, kde děti postrádají lásku …

Matka – otec? Jje možné aktualizovat podle okolností …

fcoop

Psychoanalytický výklad pohádky

Červená Karkulka
Výklad pohádek z hlediska hlubinné psychologie
http://dspace­.k.utb.cz/bit­stream/handle/10563/11­661/bencov%C3%A1_20­10_bp.pdf?sequ­ence=1

Jak se dají psychoanalytici do své práce,jde poetika ...........přesně tam.
Takto nesmyslně se dá analyzovat všechno.
Všemu budeme rozumět a budeme stát dlouhé fronty před obchodem,kde se prodávají špagáty.

Rocker

Je to jen pohádka pro děti,vždycky se najde nějaký,,inteli­gent'',který se ve všem pitvá a vymýšlí kraviny.To by potom dílerka Baba Jaga měla chalupu z perníku,Jenda s Mařkou si k ní chodili pro dávku.A malou Karkulku v lese mohl znásilnit chlupatý pedofilní soused.

anonym

To mi chcete povedať, že niekto s živí produkovaním takýchto, prepáčte mi výraz, idiocií?
Nevychádzam z údivu.
A divím sa, že sa tým vôbec zaoberáte.

johana 56

Dětství by mělo být prožíváno bez stresů,s láskou a respektem.K tomu neodmyslitelně patří maminka,čtoucí z pohádkové knížky,dnes je to možná ojedinělé.Děti časem pochopí,že pohádka je pohádka,ale nezapomenou na to,jak dpbře se při jejím čtení usínalo.Vysvětlovat např. 2letému dítěti složité vztahy a reakce dospělých nepovažuji za prospěšné,proč je tatínek/maminka špatná,pokud k tomu nevedou skutečné důvody a dítě to samo nevycítí.Jsou to pro něj vždy přirozeně rovnocenné autority,přestože mohou svou péči a lásku dávat najevo rozdílným způsobem.

kapka

Jezinky – sociální pracovnice, tak to je síla… 😁
Pohádky jsou pohádky, mají určitě nějaké poselství, většinou výchovné, jak by to mělo být, dobro vítězí nad zlem, lidé se berou z lásky a jsou pro to ochotni opustit materiální výhody, celkově se zříkají materiálních věcí, s každým se na potkání dělí v lese o poslední kůrku, vyberou si největší šunt z nabízených věcí a nakonec se jim to vyplatí, realita v životě je jiná, to každý časem pozná. Ale myslím, že by se to s tou analýzou pohádek nemá přehánět. V tomhle pojetí, jak je tady „O smolíčkovi“ rozebráno, to je jak nějaké vymývání mozku – první, co mě napadlo. Ale asi tomu nerozumím. A ani nechci. Pohádka se mi líbila, dokud mi ji nikdo nevysvětloval. Teď jsem nějak na rozpacích. Jelen byl jelen, ne žádná matka, otec nebo kdo, teď jsem z toho jelen spíš já. 🙂

Damiana

kri kri: Živí a divil by ses jak dobře:-) Právě proto se ptám na váš názor:-)

Damiana

Rocker: No jo, ale každá pohádka ma svůj racionální základ, také je to hodně o metaforách. Je to pohled dospělého na to, co se od dětství změnilo? Změnilo se v realitu, kterou dítě v té chvíli nevnímá nebo vnímá jinak?