Avatar uživatele
Damiana

Je pohádka O Smolíčkovi ve skutečnosti…

… příběhem otce samoživitele, kterému jeho žena nasadila parohy?

(Byla jsem na zajímavém semináři týkajícím se dětské literatury – kdysi se tu také něco podobného řešilo, ale tady šlo jen o dopad na psychologii vývoje dítěte.)
Spor nastal tehdy, když se „vysvětlovalo“, kdo byly jezinky a jak „situace“ dopadla.
Symbolizují jezinky sociální pracovnice, které exekuují dítě nesvědomitému chlapíkovi, který je nechává samotné doma a chodí si kdovíkam? Nebo tvrdě dře, aby je oba uživil? Nebo představují partnerku, která žije nezodpovědně a dítě sice chce (ono k ní má náklonnost, protože s ní přece dobrovolně odejde), ale nedokáže se o něj postarat (narkomanka nebo alkoholička), není to ale třeba jen chudák ženská, kterou muž – despota, nakonec dítěti prezentuje jako hrozivou matku? A jaké by to mělo pravděpodobné pokračování?
Dá se Smolíček časem na stranu matky (jezinky) – bude ji vyhledávat, když si ho nyní otec takto „usurpuje“ jen pro sebe?
Co myslíte vy?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? annas, iceT, Andělé, johana 56, fcoop, bolak, briketka10, anonym před 4053 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
johana 56

Na nekonečné synovo „proč to bylo tak a ne jinak“ jsem mu kdysi odpovídala po svém.Dospělí se prostě občas nepohodnou,proto se rozdělí.Jelen se zlatými parohy svou velikostí mohl budit strach,ale symbolizoval dobro.Naopak jezinky zlo,přestože se zpočátku chovaly mile a laskavě.V pohádce se objevuje náznak toho,že dítě by nemělo ihned každému důvěřovat a neposlušnost se nemusí vždy vyplatit,což Smolíček zjistil na vlastní kůži,naštěstí pro něj s dobrým koncem.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Je pravda, že i zdánlivě neskutečné motivy v pohádkách mají hlubší význam. Jde o jakési obrazné vyjádření, které se dá chápat různě, svět byl špatný, takže si vysnili svět lepší, v němž dobro vítězí nad zlem.

Lze tedy dětem vysvětlit skutečnost pomocí pohádky. Přibývá dětí, které žijí v neúplné rodině, ať již s matkou nebo s otcem. U Smolíčka bude zřejmě vina na straně matky, protože jelen má dokonce zlaté parohy. Chlapec matku nepoznal, důvody se nedověděl … Otec musí pracovat, dítě vede k poslučnosti, např. nemá každému důvěřovat, ale zvědavost zvítězí. Cizí živel pronikne do jeho světničky. a chlapce unese – neposlušnost se trestá …

U jezinek (v novém domově), se má chlapec po materiální stránce dobře, ale chybí mu láska, proto se chce vrátit k otci. Co dál?

Musí se rozhodnout pro nějaké povolání, osamostatnit se a nějak se živit. . Možnosti – lest jezinek chlapci zajistila snadné živobytí, i když chyběla láska. Druhá volba – volit život s tím, jehož má rád, ale žít skromně? Takto se rozhodují často i děti z dětských domovů, z rodin, kde děti postrádají lásku …

Matka – otec? Jje možné aktualizovat podle okolností …

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
fcoop

Psychoanalytický výklad pohádky

Červená Karkulka
Výklad pohádek z hlediska hlubinné psychologie
http://dspace­.k.utb.cz/bit­stream/handle/10563/11­661/bencov%C3%A1_20­10_bp.pdf?sequ­ence=1


Jak se dají psychoanalytici do své práce,jde poetika ...........přesně tam.
Takto nesmyslně se dá analyzovat všechno.
Všemu budeme rozumět a budeme stát dlouhé fronty před obchodem,kde se prodávají špagáty.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rocker

Je to jen pohádka pro děti,vždycky se najde nějaký,,inteli­gent'',který se ve všem pitvá a vymýšlí kraviny.To by potom dílerka Baba Jaga měla chalupu z perníku,Jenda s Mařkou si k ní chodili pro dávku.A malou Karkulku v lese mohl znásilnit chlupatý pedofilní soused.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

To mi chcete povedať, že niekto s živí produkovaním takýchto, prepáčte mi výraz, idiocií?
Nevychádzam z údivu.
A divím sa, že sa tým vôbec zaoberáte.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
johana 56

Dětství by mělo být prožíváno bez stresů,s láskou a respektem.K tomu neodmyslitelně patří maminka,čtoucí z pohádkové knížky,dnes je to možná ojedinělé.Děti časem pochopí,že pohádka je pohádka,ale nezapomenou na to,jak dpbře se při jejím čtení usínalo.Vysvětlovat např. 2letému dítěti složité vztahy a reakce dospělých nepovažuji za prospěšné,proč je tatínek/maminka špatná,pokud k tomu nevedou skutečné důvody a dítě to samo nevycítí.Jsou to pro něj vždy přirozeně rovnocenné autority,přestože mohou svou péči a lásku dávat najevo rozdílným způsobem.

před 4052 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kapka

Jezinky – sociální pracovnice, tak to je síla… 😁
Pohádky jsou pohádky, mají určitě nějaké poselství, většinou výchovné, jak by to mělo být, dobro vítězí nad zlem, lidé se berou z lásky a jsou pro to ochotni opustit materiální výhody, celkově se zříkají materiálních věcí, s každým se na potkání dělí v lese o poslední kůrku, vyberou si největší šunt z nabízených věcí a nakonec se jim to vyplatí, realita v životě je jiná, to každý časem pozná. Ale myslím, že by se to s tou analýzou pohádek nemá přehánět. V tomhle pojetí, jak je tady „O smolíčkovi“ rozebráno, to je jak nějaké vymývání mozku – první, co mě napadlo. Ale asi tomu nerozumím. A ani nechci. Pohádka se mi líbila, dokud mi ji nikdo nevysvětloval. Teď jsem nějak na rozpacích. Jelen byl jelen, ne žádná matka, otec nebo kdo, teď jsem z toho jelen spíš já. 🙂

před 4052 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Damiana

kri kri: Živí a divil by ses jak dobře:-) Právě proto se ptám na váš názor:-)

před 4053 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Damiana

Rocker: No jo, ale každá pohádka ma svůj racionální základ, také je to hodně o metaforách. Je to pohled dospělého na to, co se od dětství změnilo? Změnilo se v realitu, kterou dítě v té chvíli nevnímá nebo vnímá jinak?

před 4053 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek