antík

Je osobnost daná nebo si ji utvářime v mládí ?

Např. Že budeme zloději je dané od narození nebo je to důsledek výchovy ??

Nejlepší odpověď
annas

Odborníci vedli spor, o to, zda je člověk, když se narodí, čistou deskou, do níž se až v průběhu života vrývá všechno, čím potom je, nebo je ta deska už předepsaná a život jenom upravuje a doplňuje záznamy na ní, byl již před staletími významným filozofickým sporem. Nejednalo se samozřejmě o vzezření tělesné, neboť bylo očividné, že to je předurčené, ale o vlastnosti duševní a především mravní. Velké pře byly vlastně jen o determinanty mravní.

Dnes je podobný spor archaismem a bádání v genetických určenostech člověka dokazují, že všechno, i morálka, i sociální fyziognomie je mu dána a jen se trochu doplňuje a specifikujeTo, co je po předcích a to, co se získává výchovou a životními zážitky, je dnes obecně vyjádřeno číslem sedm ku třem.

Když se člověk narodí s asociálním spády a všelijakými povahovými ošklivostmi, moc se s tím už nenadělá. Lidé, kteří jsou rozhodující měrou předurčení ke všelijakým nepravostem, jsou vlastně chudáci, protože žiji obvykle od průšvihu ke průšvihu a sami za to značnou měrou nemohou. Dostali to jako výbavičku do svého dědičného škapulíře. U té lítosti však není možno zůstat a společnost se musí před nimi, když se nevalně a nezákonně projeví, chránit a nehledět, co bylo dáno, nebo co bylo získáno špatnou výchovou a všelijakými vnějšími podněty. Když není vůči takovýmto jedincům dost ostražitá, jsou z toho maléry pro ni – a mnohonásobné.

Net – Tabula rasa.

Další odpovědi
fcoop

Ono to není jednoduché,protože všechno se vším souvisí.

Utváření naší osobnosti
Osobnost každého člověka představuje harmonický celek. Každý z nás je individuální jednotou duševních vlastností, dějů založenou na jednotě těla, projevující se ve společenských vztazích.
http://www.no­vesluzby.cz/za­jimavosti.209/ut­vareni-nasi-osobnosti.20427­.html

led

Ak sa ľuďom so zápornými vlastnosťami narodí dieťa, ktoré je od mala vychovávané v rodine s kladnými vlastnosťami, stáva sa napriek výchove záporným človekom? To znamená, že zločinci sú vlastne nevinná obeť svojich génov? Že to ešte obhajcov nenapadlo…
Skôr by som súhlasila s počítaním 7/10 výchovy a vplyvu okolia a 3/10 genetické dedičstvo.

anonym

Část osobnosti je dána geneticky, část výchovou a další část vlastními zkušenostmi a vlivy okolí. Náš charakter se vyvíjí celý život.
Cožpak neznáš z bible obrácení hříšníků na víru?

zjentek

a chceš něco měnit? Tak to udělej ..mrkni do zrcadla a udělej to ..změň! Všechno je ovlivněno chtíčem, požitkem. Odpověď hledej v odříkání ..ani svině a zloději nevědí, že jsou svině a zloději ..jací jsou pochopí, až teprve když změnu chtějí ,)

Fyzik

Řekl bych, že skoro výhradně věc výchovy. Člověk na sobě pracuje celý život, a vím, že přestože jsem tichý a bojácný, tak bych po tvrdé práci na své osobnosti uměl vést přednášku. A tak je to asi se vším. Když poprvé v životě zvonujete záchod, je to strašné, ale posté už to nic není.

Braník

osobností se narodí každý člověk,pak postupem času se mění dle svého okolí a přátel okolo sebe,záleží jen na něm samostném jakým směrem se bude odebírat,bud bude svině nebo fajn člověk

huxa

obojí

I_hate

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.