Dees

Je normálne, aby kohút kikiríkal v noci? Ten susedov začne niečo po polnoci a huláka do rána…

Nejlepší odpověď
annas

Těžko říct. Kolik je to hodin po půlnoci?

Většinou kohout kokrhá se svítáním. Ale prý je to individulní, záleží na velikosti kohouta. Často v neobvyklou dobu je to na nějaký vnější podnět.

Nemají víc kohoutů, takže začínají postupně?

„Kokrhání je varovný signál, kterým si vyznačují své teritorium. Už dříve jsme zjistili, že nejvýše postavený kohout v daném společenství kurů má při ohlašování úsvitu přednost. Níže postavení kohouti naopak trpělivě čekají a každé ráno kokrhají až po svém šéfovi,“

Kohoutí kokrhání má samozřejmě i další důvod, než jen uvítání nového dne.Kokrháním kohouti upozorňují samičky na kvality svého hlasového projevu,, chtějí upoutat slepice."

„Vědci potvrzují, že kokrhání spouští biologický rytmus vnitřních hodin, tzv. cirkadiánní (v rozmezí 20 28 hodin)rytmus. I na další vnější podněty reagovali kohouti podle denní doby. To znamená, že kokrhání před úsvitem, ale prý i další kokrhání, které kohouti spouští na jiné podněty, jsou prý podmíněny vnitřním biorytmem. “

http://ekolis­t.cz/cz/zpravo­dajstvi/zpravy/proc-kohouti-rano-kokrhaji-tikaji-jim-biologicke-hodiny

O kohoutím kokrhání je něco v odkazu http://www.amadina-gouldove.com/cla­nek/2013090600-kratce-10-studie-o-kohoutim-kokrhani/

Uvedený zdroj: Epocha 12/2013, Vlastimila Dufková – Proč kohout za svítání kokrhá?
autor: Miroslav Lifart