annas

Je největším úspěchem soudobé civilizace, že vytvořila bytosti, které ji dovedou vydržet, ale mají sklon ji i ničit?

Marcel Pagnol

https://citaty­.net/citaty/3373-marcel-pagnol-nejvetsim-uspechem-soudobe-civilizace-je-ze-vytvo

A. Je zlo, které ničí a kazí civilizaci, jak zmiňují uvedené osobnosti?

1. „Agresivita, největší zlozvyk lidstva, zničí civilizaci.“ — Stephen Hawking

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/613517-stephen-hawking-agresivita-nejvetsi-zlozvyk-lidstva-znici-civili/

2. „Velké zlo naší civilizace je polovzdělanost.“ — Otto František Babler

Zdroj: https://citaty­.net/autori/ot­to-frantisek-babler/

3. „Civilizace sice zdokonalila naše domy, ale nezdokonalila také tak lidí, kteří v nich obývají.
Vytvořila paláce, ale nebylo tak snadno vytvořiti šlechtice a krále.“ – H. D. Thoreau

https://cs.wi­kiquote.org/wi­ki/Henry_David_Tho­reau

--
B. Nebo má pravdu i historik?

„Od počátku civilizace ještě nikdo nezměnil dějiny tak úspěšné jako historici.“ — André Maurois

Zdroj: https://citaty­.net/temata/ci­vilizace/

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/diva­dlo-starov%C4%9Bk%C3%A9-pam%C3%A1tka-historie-1345934/

Nejlepší odpověď
led

Povedala by som „Je největším úspěchem a největším neštěstím soudobé civilizace,..“
A1 – nielen agresivita, ale hlavne chamtivosť a sebectvo je zničujúce.
A2 – Velké zlo naší civilizace je polovzdělanost vydávat za vzdělanost.
B – Najviac zmenili históriu politici, tí dokazali a dokážu aj dnes poprieť samých seba.

Další odpovědi
Palpatine

Civilizace má samozřejmě hodně chyb. Téměř na všem kladné věci mají zápory. Civilizovaná společnost nám dává spousty výhod. Už nemusíme potravu lovit, už nemusíme hledat vodu a rozdělávat ohen. Ale zase děláme to, co pro nás ani není přirozené. Vedlejší účinky civilizovanosti jsou i nemoce, které bychom jinak neměli. Alergie, zácpy vlivem sedavého zaměstnání, astma, obezita ale i anorexie. Civilizovaná společnost stvořila úplně jiného člověk než takového, jaký byl přes tisíci lety. Věda nám dává technologie, zlepšuje medicínu a lidé se dožívají více. Zápor je opět přemnožení a degenerace lidí. V dnešní době jsme tak závislí na tom co máme, že by v případě, že bychom o to přišli, nepřežila bez toho polovina populace. Kromě zemí třetího světa.

Drap

Nevím zda největším úspěchem, ale určitě jedním z velkých problémů. Dnes se to už snad ani nedá považovat za zlo,. ale současný trend společnosti, nad kterým se nikdo nepozastavuje a v tomto duchu vychováváme i své děti.
A1 Nejen agresivita, která je dnes mnohými považována za cestu vedoucí k úspěchu, ale celé převrácení hodnot, likvidace zažitého a fungujícího a náhrada toho podivnými pokusy.

A2 Polovzdělanost a u mnohých úplná nevzdělanost v otázkách společnosti a života , doplněna sobectvím a starostí sama o sebe.
A3. Dnes už snad ani neni šlechticů a králů, ani těch jen pomyslných.
B. Ano je to pravda. A nejen historici. Historii píší vždy vítězové a ti co právě vládnou. Nakonec vidíme to i my všichni kteří jsme se dříve narodili. A to vidíme necelou generaci. Co se bude o této době psát za 300 let, pokud se tedy ještě bude psát?

aliendrone

Vezmu to stručně a od konce – B naprosto souhlasí. (A TO I DNES!!)

Jinak agresivita nepřináší jen negativa – uvažte annas, KDE bychom byli, kdyby nějaký agresivní jedinec nepřišel na to, že mnohem efektivnější (a tedy lepší) je protivníkovi rozkřápnout lebku šutrem, popřípadě mu panděro prošpikovat špičatým klackem, než se ho snažit utlouci pěstmi či ukousat xmrti! ;) :D :D

Tudíž je i možné, že agresivita stojí na samém počátku naší technické civilizace! :D :D :D