JájsemRaibek

Je největší problém obchodníků s EET je ten, že již nebudou moci lehce upravovat zisky tak, jak chtějí?

Pokud budu dělat účetnictví a zeptám se hospodského kolik měl dnes tržbu a on mi řekne, že to nestálo za nic, ať tam napíšu třeba 300,–Kč, tak to je ten největší problém, protože pokud bude tržby evidovat tak najednou budou tržby v tento den třeba ve výši 1000,–Kč a on vlastně dnes o 700,–Kč na příjmech okradl stát o daně z této částky.
Je toto ten pravý důvod veškerých protestů?
Je právě největší problém v tom, že stát jako výběrčí daní najednou uvidí, jak se mu dobře daří a ne jako doposud mnoho podnikatelů uměle snižovali své příjmy jen proto, aby jim zůstalo v kapse co nejvíc?
Podnikatel „nadává“, že pokud je nemocný nedostane nic a zaměstnanec pobírá nemocenskou. Ale důvod je takový, že podnikatel se nechce dobrovolně přihlásit k nemocenskému pojištění, ale zaměstnance se nikdo neptá a strhne se mu sociální pojištění ze mzdy.
Podnikatel při podávání Dap je ten nejchudší člověk v republice, přitom má plnou kapsu „černých“ peněz.
Zde třeba příklad, když švagrovi vypočítali podporu podle Dap a on říkal: „A z toho mám žít?“ No, on neměl skoro žádný příjem, ale jinak se mu docela dařilo.

Nejlepší odpověď
Kepler

No jistě, o tom to celé EET je. Hospodský si již nebude moci nakupovat a taky prodávat bez dokladu, resp. to půjde jen těžko a za cenu velkého rizika. Takže ty černé peníze a šedá ekonomika půjde postupně do háje. Já jsem jako zaměstnanec musel odvádět daně, proč by podnikatel měl být výjimkou?

Další odpovědi
dubraro

V podstatě ano.
Jenže EET se nasazuje tam, kde to žádný podstatný přínos pro státní kasu nemůže mít, zato to ale maximálně nasere lidi. Nezaplacené daně drobných živnostníků nepředstavují nijak podstatnou částku, v porovnání například s daňovými úlevami a vyváděním zisků do zahraničí u velkých firem. Uváděných 18 miliard je naprostá iluze, ve skutečnosti budou rádi, pokud výnos zaplatí pořízení a provozování systému.
Dále, pozor, mluví se o živnostnících, ale ty peníze se nemají vybrat od nich, ale od jejich zákazníků. Živnostník má možnost buď skončit (případně dělat úplně načerno) nebo zdražit. To ale jeho konec jen oddálí. Nakonec na tom prodělají úplně všichni. Stát daně navíc nevybere, živnostníci přijdou o obživu a zákazníci o služby.
Celý tento pokus vychází z chybného předpokladu, že lidé mají peníze, které jim lze sebrat. Jenže chudí je nemají a bohatí si je vzít nedají.

Drap

Neměj strach, že nebude možné tržby upravovat. Už teď je na to spolehlivá metoda .

ivzez

Podle mne ano.

Budou-li muset evidovat všechny tržby, nebudou mít prostředky na zaplacení
zaměstnanců na černo, budou je muset zaměstnat normálně, odvádět za ně
sociální a zdravotní pojištění, …

JájsemRaibek

Keplere přesně tak. Zaměstnance se nikdo neptá, srazí se mu ze mzdy srážky a nazdar.
No, koupím od myslivce jelena a udělám hody a to je rejžo že :D