Bronzový

Je nějaký rozdíl mezi slovem hovado a hevedo?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Oba výrazy jsou nespisovné.

1.hovado - dobytče, dobytek,především. hovězí 2. nadávka hlupákovi n. člověku surovému, hrubému apod.

2. hevedo - se uvádí na některých českých stránkách, na slovenských pak hebedo = nemehlo, neohrabanec, neotesanec, hromotluk.
http://slovnik.azet.sk/…

Používá se nejen pro lidi, ale i pro obrovské a neforemné předměty apod. Třeba hovadské písmo, hovadský stroj....

Další odpovědi:

Zlatý

hovado, slovensky hovädo - je rohaté zviera - dobytok, krava... v prenesenom význame nadávka
hebedo - v šarišskom nárečí - veľkorozmerný, ale používa sa aj v hovorovej reči ako čosi ťarbavé, nemotorné, neinteligentné, urážlivé pomenovanie človeka s podobnými vlastnosťami
hevedo ?? - tu by som vychádzala - skreslenie výrazu hebedo, či hovado v podobnom význame

Spíše "hebedo".
;-)
V zásadě není mezi významy rozdílu - něco (někdo) velikého, hřmotného, humpoláckého, neohrabaného, hrubého...
Český výraz pak ještě směřuje i na ´psychickou´ stánku - neomaleného, necitlivého...

Pokročilý

Já ani slovo hevedo neznám ani ve slovníku nebylo.Tak fakt nevím co znamená.

Pokročilý

Ano, dvě písmena se liší.

Diskuze k otázce

Bronzový

MK44

Tuto otázku jsem rozklikl s pocitem, že to stejně bude nějaká "bejkovina" a ztráta času. Omyl! Slova jako hevedo/hebedo nebo ťarbavý jsem neznal. Jeden nikdy neví, kde si může rozšířit obzory. No, není tohle kouzelný server ... ? ;-)

Zlatý

annas

:-)) Je to tak. Ten slovenský výraz jsem rovněž neznala.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2734
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 962
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 483

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.