bolak

Je nějaká souvislost mezi kreatinem a kreatininem?

Doplňuji:
Pak mě ještě zajímá toto, když někdo bude dodávat do těla kreatin monohydrát, může se mu stát že mu hladina kreatininu stoupne na neúnosnou míru a nebo tydle dvě věci spolu vůbec nesouvisej?

Nejlepší odpověď
annas

Kreatin /Creatine/ a Kreatinin /Creatinine/ jsou v našem těle v rovnováze. Spolu udržují zdravý svalů v těle.Vzhledem k tomu, že se jedná o odvozené sloučeniny bílkovin je hladina kreatinu a kreatininu vyšší v mase. Proto je hladina těchto látek vyšší u ne-vegetariánů

Kreatin je látka, která se přirozeně vyskytuje v těle obratlovců. Je to dusíkatá sloučenina, která patří do carboxylové skupiny.

Kreatinine je sloučetina s chemickým vzorcem: C4H7N3O . Je to pevná látka s bílými krystaly

Kreatin versus Kreatinine

Kreatinin má cyklickou strukturu zatímco kreatin má strukturu lineární.
Kreatin je syntetizován z aminokyselin, kreatinin je vyráběn z kreatinfosfátů.
Kreatin je organická kyselina zatímco kreatinin není.
Kreatin je ukládán ve svalech čímž pomáhá ke zvýšení svalové hmoty, produkce kreatininu jej naproti tomu svalovou hmotu redukuje.
Kreatin a Kreatinin jsou v rovnováze.
Lidé užívají kreatin jako doplněk výživy, aby získali svalovou hmotu a sílu, kreatinin je indikátorem správné funkce ledvin.
Kreatin je důležitý pro tělo, zatímco kreatinine není. Kreatinine je složka, která se vylučuje.

http://blog.su­plement-zone.cz/catego­ry/zdrava-vyziva/

Více podrobností
http://ciselni­ky.dasta.mzcr­.cz/CD_DS4/hy­pertext/AJDJX­.htm

Doplňuji:
Samozřejmě patří „zdraví svalů“. Omlouvám se za nepozornost při kopírování.

Další odpovědi
marci1

Kreatin ( zdroj energie ) se velmi rychle spotřebovává při zvýšené fyzické námaze. Uvolní se energie a molekula kreatinu se přemění na odpadní produkt-kreatinin, který se vylučuje z těla výhradně ledvinami.
Doplňuji:
Pokud dojde k suplementaci kreatinu, samozřejmě dojde ke zvýšené produkci kreatininu. Při užívání kreatinu se jeho koncentrace v moči zvyšuje až 90krát a má potenciál, obzvláště při snížené hydrataci poškodit ledviny touto zvýšenou koncentrací, buď přímo nefrotoxicitou, nebo tendencí k tvorbě močových kamenů. Kreatinin je indikátorem správné funkce ledvin. Zvýšený kreatinin může způsobovat křeče, nevolnost.
Místo suplementace bych raději volila kreatin ve stravě : maso, ryby.
http://www.svet-vyzivy.cz/clan­ky/kreatin

Zdroj: http://www.or­dinace.cz/cla­nek/kreatin/

Vembl

Jak píše uživatel výše – kreatin je látka, která vzniká ve svalech štěpením kreatinfosfátu. Sval tím získává energii pro svalový stah (tahle zásoba se ale rychle vyčerpá do několika sekund).

Ta reakce je kreatinfosfát + ADP = kreatin + ATP, kde ATP je zdroj energie. Tahle reakce probíhá v organismu neustále a hladina kreatinu je tak v podstatě konstantní. Kreatinin je odpadní produkt kreatinu, který se vylučuje močí a je to důležitý parametr pro sledování funkce ledvin (spolu s močovinou).

Pokud budete do těla dodávat kreatin monohydrát, může hladina kreatininu v moči stoupnout nad fyziologické hodnoty, protože se přebytečný kreatin, který tělo nedokáže využít přemění na kreatinin a ten bude vyloučen močí.

Než začnete užívat jakýkoli preparát, tak se o tom poraďte s lékařem. Kreatin by vám sice neměl ublížit nicméně doporučuji neužívat nic bez doporučení lékaře.

bolak

marci1: takže pokud někdo do těla dodává uměle kreatin, bude mít při svalové zátěži ještě vyšší hodnoty kreatininu v krvi?

annas

Na další část třeba odpoví někdo zasvěcenější. Znám jen to, co jsem našla. 🙂