Ergeti

Je nějaká pomoc, mám-li jako samoživitelka nařízený třikrát týdně přesčas a nemá se mi kdo postarat o syna?

Jsem matka samoživitelka a v práci nám nařídili 3× týdně přesčas, jenže se mi nemá kdo postarat o syna. Je nějaký zákon, výjimka nebo něco podobného, abych na přesčasy nemusela a zaměstnavatel mi nemohl nic provést? Díky za odpověď

Odpovědi
Lamalam

Bohužel, pokud jde o přesčasy, tak zákoník práce samoživitelky nijak neochraňuje. Zaměstnavatel smí nařídit práci přesčas do max. výše 8 hodin týdně a 150 hodin ročně.

brillant

Prostudujte si zákoník práce. https://www.go­ogle.cz/?clien­t=opera#q=z%C3%A1­kon%C3%ADk+pr%C3%A1ce­+p%C3%A9%C4%8De+o+d%C3%AD­t%C4%9B

ivzez

Práci přesčas Vám zaměstnavatel může nařídit
v rozsahu, který uvádí Lamalam.

Jen upřesním, že nejde o maximálně 8 hodin týdně,
nýbrž o 8 hodin týdně v dlouhodobém průměru.

Dlouhodobým průměrem se rozumí maximálně 26 týdnů,
pouze v kolektivní smlouvě lze sjednat 52 týdnů.

Znamená to, že zaměstnavatel může některý týden nařídit
více přesčasů, jiný týden méně nebo žádný.