Twilight

Je možné, že jsou lidé, kteří se nedokážou naučit jeden konkrétní jazyk?

Chodím do 8. ročníku základní školy, kde máme povinné dva jazyky. Je to angličtina a němčina. Angličtinu máme už od 3.ročníku a zvládám ji v pohodě. Němčinu máme teprve druhým rokem a já jsem na ni naprostý antitalent. Ze začátku jsem myslela, že je to tím, že mám v hlavě zažitou angličtinu. Dala jsem tomu čas, ale nic, žádná změna. Špatně si pamatuji slovíčka, výslovnost, gramatiku… atd. Navíc jsem se asi před půl rokem začala učit japonštinu, kterou zvládám úplně v pohodě bez jakýchkoliv problémů. Je tedy možné, že jednoduše nejsem schopna se němčinu naučit?

Nejlepší odpověď
Kepler

Není to nic zvláštního, nadání pro cizí jazyk nemusí být univerzální. Znám spoustu případů, zejména u starších lidí ze Slezska, kteří se nedokázali za celý svůj život pořádně naučit ani česky. O psaném projevu ani nemluvě – hrůza!

Další odpovědi
iceT

Jednoduše to může být tím, že se ti prostě němčina nelíbí.

ivzez

Měla by ses nad svým přístupem k němčině zamyslet. Nejde o to, že bys
nebyla schopna se ji naučit, ale o to, že nejsi ochotna se ji (na)učit.

Německá výslovnost je snazší než anglická, všichni moji žáci (včetně dyslektiků) německou výslovnost zvládli během několika prvních dnů, nejpozději do týdne.

Němčina má – přestože to tak na první pohled nevypadá ani nezní – hodně společného s češtinou. Oba jazyky se vyvíjely vedle sebe ve společném státě,
což se promítlo i v tom, že se spousta věcí řekne německy stejně jako česky.

Doporučila bych si zopakovat pravidla výslovnosti a alespoň týden
si denně číst nějaký německý text číst nahlas.

Dále si zopakuj slovíčka a každý (!!) den se nauč několik dalších.
To by bylo, abys to nezvládla!!

Kelt

Nehledej chybu v jazyce, ale v sobě. Dokázala ses naučit anglicky i japonsky. Proč? Angličtinu jste měli ve škole. Asi se ti líbí písničky, všude jsou anglické nápisy, prostě se podvědomě cítíš na to, že kdo umí anglicky je někdo atd. Tu japonštinu sis vybrala sama. Hlavní je tedy motivace, učitel, učebnice, způsob výkladu, možná tvé tajné sny. Angličtina i němčina obojí jsou germánské jazyky a pokud zvládnu jeden, měl bych zvládnout druhý. Japonština patří do jiné skupiny jazyků, má jinou gramatiku, nehledě o tom, že má jiné písmo, znaky a pod. Nezáleží na tom, kolik jazyků umíš, nebo studuješ. Čím více jazyků umíš, tím lépe se ti bude učit další, pokud samozřejmě chceš. Je sice pravda, že některé předměty se nám nelíbí, důvody mohou být různé, vyučující atd.
Učíme se to, co se chceme naučit, co se nám líbí a pokud se nám to nelíbí a my se to chceme naučit, měli bychom změnit přistup.
Když umíš říct slovíčko japonsky nebo anglicky, proč bys to nemohla umět i německy. A stejně tak to může být s gramatikou, výslovností. Prostě si chvíli představuj, že jsi Japonka, Angličanka, Němka. Možností je spousta. Nebo choď na doučování kučiteli.