Je možné, že by už odhalili tajemství receptur u Coca-Coly nebo Becherovky díky dnešní technice a technologii?

Nejlepší odpověď
Kepler

Možné to jistě je, špionáž je na vysoké úrovni, zcizit lze i celý výrobní postup (stači bohatě zaplatit člověku, který má k tomu přístup). Ale jak je známo: když dva dělají totéž, není to nikdy totéž. Mimoto existuje právní ochrana značky, nebo výrobku. Ke generickým lékům bych to nepřirovnával. Tam je základem naprosto stejná účinná látka, tedy je stejná i účinnost.

Další odpovědi
mosoj

Nejde jenom o složení. Jde o technologický postup tzv. reglement. I suroviny které jsou chemicky stejné, se nechovají stejně. Nemluvě o prostředí, času atp.
Viz. léky a generika. Generika nemívají takovou účinnost jako originál.

mosoj

U generik se sice jedná o stejnou látku, ale různé čistoty : Tu látku je třeba vyrobit stejně jako Coca-kolu. Dále se jedná o ten technologický postup, který se děje za různých podmínek a na rozdílném strojním zařízení.
Lékaři to ví. Netvrdím že u všech. Nicméně cukrovkáři i lékaři ví, že Glucophage je daleko účinnější, než český Metformin – Teva. Přitom obsah účinné látky metforminu je stejný !! a látka podle názvu též.
Toto mám ověřeno podrobným měřením glukometrem i na sobě.
To samé je s Betasercem a Betahistinem. Můj lékař i lékař ženy píše na recept s betasercem „nezaměňovat“.
Takovýchto příkladů ověřených v praxi je mnoho.

Kepler

Aha, tak to s těmi generiky asi neplatí vždy, já jsem zatím takovou zkušenost neměl. Dokonce i sám lékař mi doporučil: pokud to chcete mít levněji, kupte si to a to, účinek je stejný. A vždycky to tak bylo. Musíme mít ovšem oba na paměti, že informace od lékaře, nebo lékárníka nemusí být vždy pravdivá. Často totiž bývají „motivováni“ reprezentanty určité firmy. O tom vím docela dost.

mosoj

Souhlas. Ten Glokophage mám ale ověřený pečlivým sledováním na sobě.