tomsch

Je možné, po uplynuti podmínečného trestu změnit ho na nepodmínečný?

Skoncila mi podminka. Je mozne, aby ji soud po uplynuti prehodnotil a poslal me do vezeni?

Odpovědi
fira

Podle mě to možné není.

ten který je

Možné to není.Odsouzený nemůže být trestán dvakrát.

Slávek

Pokud někomu skonční podmíněný trest odnětí svobody, tak se považuje za to, že se osvědčil a pohlíží se na něj jako na neodsouzeného. Z tohoto pohledu nelze trest přeměnit. Pokud, ale podmínka ještě neskončila a nebo trest obecně prospěšných prací není plněn, může být přeměněn na nepodmíněné odsouzení.

mexx01

Uvedu příklad. POdmínka měla trvat dva roky. Po jejím uplynutí má soud další jeden rok na to, aby rozhodl, jestli se člověk osvědčil nebo ne. Pokud se v té zkušební době dvou let dopustil jiného trestného činu nebo přestupku, může to tedy do jednoho roku po uplynutí přeměnit na trest nepodmíněný. Po uplynutí jednoho roku už to nejde. Takže v tomto konkrétním případě po třech letech od právní moci rozhodnutí, kterým byla ta podmínka uložena nelze rozhodnout o přeměně. Výjimku tvoří případ, kdy v tom třetím roce už soud nařídí jednání o osvědčení, a to se odročuje, protože se člověk nedostavuje, pak může rozhodnout i později…