tomvot99

Je lepší výpověď ze strany zaměstnavatele, nebo z mojí strany?

Dobrý den,

rád bych se vás zde zeptal, jaké máte zkušenosti s ukončením pracovních poměrů. Je lepší výpověď ze strany zaměstnavatele, nebo z mojí strany?

Celkově se jedná o to, že pro firmu nejsem dost dobrý a tak pracovitý, jak si představují. Pozvali mě tedy a jako obě strany jsme se shodli na ukončení, každopádně ještě se nic nepodepisovalo. To se bude podepisovat následující dny. Otázka je, na čem mám trvat, aby to pro mě bylo výhodné.

Myslím, že dohoda určitě nebude cesta…

Díky za předání zkušeností.

V.

Nejlepší odpověď
Klaproth

Pokud jste se dohodli, tak proč výpověď? Ukončete pracovní poměr dohodou!

Další odpovědi
Kepler

Já myslím, že lepší bude výpověď z tvé strany dohodou. Vlastně nevím, jestli se dá dohoda považovat za výpověď. Určitě to bude vypadat líp, než výpověď ze strany zaměstnavatele pro neschopnost. Proto to taky zaměstnavatelé obvykle navrhují. Hodí se to při hledání nového zaměstnání.

Edison

Pokud by šlo o výpověď ze strany zaměstnavatele, musí být uveden důvod. Pokud by to bylo pro nadbytečnost, vznikl by zřejmě nárok na odstupné. Pokud by byl důvod jiný, vidím jako lepší zrušení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnance, nebo dohodou ze strany zaměstnance. U následujících zaměstnavatelů to vypadá líp, když si zaměstnanec vybírá, kde bude a nebude pracovat. A když už jste se shodli, nevidím důvod, proč by zrušení poměru dohodou nebylo možné. Oproti výpovědi, kde musí být dodržena výpovědní lhůta dvou měsíců, při čemž lhůta začíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po dni podání výpovědi, má dohoda výhodu v tom, že si lze sjednat jakýkoli den, ke kterému bude poměr ukončen, tedy klidně den následující, nebo třeba za půl roku. Někdy se to realizuje tak, že se dohodne den po dvou měsících a vyjde to na stejno. Další výhodou zrušení poměru ze strany zaměstnance je, že lze navrhnout zrušení ukončení poměru, na které sice zaměstnavatel nemusí přistoupit, ale jistá naděje tam je.

Ještě pozor na jednu věc: V okamžiku, kdy je z jedné strany podána výpověď, nebo navržena dohoda, nelze to z druhé strany změnit. Tzn. že pokud dostanete výpověď, vy dohodu již nabídnout nemůžete. Muselo by se to ošetřit jinak, zaměstnavatel by musel výpověď stáhnout a pak teprve byste mohl podat návrh na zrušení dohodou. Tak nedoporučuji příliš váhat.

ivzez

Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel není s Vaší prací spokojen,
je pro Vás podle mne výhodnější požádat zaměstnavatele písemně
o ukončení pracovního poměru dohodou bez uvedení důvodu.

V případě evidence na ÚP by se Vám sice krátila podpora v nezaměstnanosti,
ale taková dohoda by nijak neovlivnila hledání dalšího zaměstnání.

Pozor na oblíbený obrat „výpověď dohodou“ → ta neexistuje.
Dohoda je možná jenom v případě, že se na ní obě strany dohodnou.
V případě výpovědi není souhlas druhé strany potřebný.
__

K poslednímu odstavci Edisonovy odpovědi:

I v případě, že již zaměstnavatel dal výpověď, je možné zaměstnavatele
písemně požádat o rozvázání pracovního poměru dohodou k určitému datu.
Žádost může (ale nemusí) obsahovat jiný důvod, než byl ve výpovědi,
případně nemusí obsahovat žádný důvod.

Před podáním žádosti o rozvázání pracovního poměru není nutné původní
výpověď stáhnout. Pokud by zaměstnání mělo dohodou skončit dříve
než podle původní výpovědi, skončí dohodou (bude platit to, co nastane dříve).

Této možnosti se poměrně často využívá v případě, že zaměstnanec,
který obdržel výpověď od zaměstnavatele, ve výpovědní době onemocní
a po skončení nemoci by měl odpracovat zbytek výpovědní doby.
Pokud zaměstnanec v takovém případě požádá o ukončení zaměstnání
dohodou, zaměstnavatel poměrně často žádosti vyhoví.

jirka F

Nejlepší je dohoda o ukončení pracovního poměru podepíšete a věc je vyřešená.Výpověď se může obrátit proti vám v hledání nového zaměstnání(jak říká ivzez).

Edison

Ivzez, děkuji za upřesnění. Tohle jsem netušil. Vždy jsem měl za to,m že z druhé strany to pak nejde změnit. Ale má to logiku, šlo by o dohodu, ta je z principu nad výpovědí. Ale v zásadě vyžaduje souhlas obou stran.

Klaproth

Kepler > žádná výpověď dohodou neexistuje.

Edison

My víme, jak to Kepler myslí… Přecijen.. už je to starší ctihodný pán… 😉

Kepler

Děkuji! 🙂 Jen tě trochu poopravím: pokud jde o zrušení pracovního poměru ve zkušební době, důvod se neuvádí!

ivzez

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době je možné oboustranně z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Je na rozhodnutí toho, kdo pracovní poměr ruší, jestli, případně jaký důvod uvede.

Edison

Opravuješ špatně, nic o zkušební době tam nevidím… možná špatně… Ve zkušební době nepřichází v úvahu ani výpovědní lhůta.