zzzzz

Je lepší gelová baterie než normální?

Potřebuji do UPS novou baterii a nevím jestli vybrat normální nebo gelovou.

Má ta gelová nějaké nevýhody?

Všem předem děkuji za odpovědi:-)

Nejlepší odpověď
cochee

Já jsem měl za to, že dnes již všechny baterie do UPS jsou gelovky? :-O jinak obecně z gelovky ti nevyteče elektrolyt, když se převrhne, možná má větší kapacitu v přepočtu na fyzický objem (nemám ověřeno) a asi bude dražší, než negelový olověný akumulátor.

Další odpovědi
mosoj

Na vysvětlení , gelová baterie nemá jako elektrolyt žádný gel, ale nějakou porézní hmotu napuštěnou kyselinou sírovou. Je hermeticky uzavřená a nemohou z ní unikat žádné nebezpečné výpary. Také se nemusí po celou dobu životnosti dolévat. Pro vnitřní použití je vhodnější, ale je dražší.
Pozor. Je citlivá na přebíjení a měla by se nabíjet nabíječkou s autoamatickým vypínáním a raději nižším proudem.

Pokud chceš aby vydržela napájet oběhové čerpadlo déle, musíš koupit AKU o větší kapacitě. Lze snadno spočítat podle příkonu čerpadla.
Doplňuji:
Při přebíjení hrozí její mechanické poškození od plynování protože je hermeticky uzavřená.

gecco

Jinou, než gelovou, baterii jsem do běžných UPS (běžných ve smyslu běžných kapacit a výrobců) ani nikdy nepotkal – ale pokud budeš měnit jen baterii, pak ji vyměň za +/- stejnou konstrukcí i kapacitou, ´negelovka´ bude levnější, gelovka má výhodu, že ani při narušení obalu akumulátoru elektrolyt nevyteče.
___
Pokud budeš měnit celou UPS, pak bacha na průběh výstupního napětí a na potřeby napájeného zařízení (hlavně motoru, elektronika není tak háklivá) – při příliš ´hranaté sinusoidě´ některé motory neběží (synchronní motory mohou mít s tzv. modifikovanou sinusoidou problém a nerozběhnou se a vytvořit čistou sinusoidu filtrací levné UPS neumí).
Např. – pokud by sis pořizovala UPS firmy APC, pak trvej na řadě Smart (ta má čistou sinusoidu), nikoli Back (lichoběžník, čímž jednak může trpět životnost elektroniky – vytváří proudové rázy, ale hlavně se vůbec nemusí rozběhnout motor čerpadla).
Pokud si budeš pořizovat novou UPS, prostě její typ zkonzultuj s dodavatelem zálohovaného zařízení (nebo s někým, kdo se v tom vyzná).

zzzzz

cochee já se v tom vůbec nevyznám, mám to na čerpadlo u kotle, je tam stará obyčejná baterie a ta jede jen hodinu, tak chci koupit novou. Jak se tak dívám na ty ceny, tak se mi asi vypplatí kupit celou novou UPS, ta moje je už veteránka:-)

Zaujalo mě to slovo gelová, já vůbec nevím, že nějaké gelové baterie existují:-) Tak se ptám, ať si nekoupím nějaký reklamou vymyšlený nesmysl:-)
Dík

gecco

Jakou UPS tam máš, že má „obyčejnou“ (tedy s tekutým elektrolytem)?
😉