Avatar uživatele
zzzzz

Je lepší gelová baterie než normální?

Potřebuji do UPS novou baterii a nevím jestli vybrat normální nebo gelovou.

Má ta gelová nějaké nevýhody?

Všem předem děkuji za odpovědi:-)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, redy, gagaga, marci1, gecco před 3483 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
cochee

Já jsem měl za to, že dnes již všechny baterie do UPS jsou gelovky? :-O jinak obecně z gelovky ti nevyteče elektrolyt, když se převrhne, možná má větší kapacitu v přepočtu na fyzický objem (nemám ověřeno) a asi bude dražší, než negelový olověný akumulátor.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Na vysvětlení , gelová baterie nemá jako elektrolyt žádný gel, ale nějakou porézní hmotu napuštěnou kyselinou sírovou. Je hermeticky uzavřená a nemohou z ní unikat žádné nebezpečné výpary. Také se nemusí po celou dobu životnosti dolévat. Pro vnitřní použití je vhodnější, ale je dražší.
Pozor. Je citlivá na přebíjení a měla by se nabíjet nabíječkou s autoamatickým vypínáním a raději nižším proudem.

Pokud chceš aby vydržela napájet oběhové čerpadlo déle, musíš koupit AKU o větší kapacitě. Lze snadno spočítat podle příkonu čerpadla.
Doplňuji:
Při přebíjení hrozí její mechanické poškození od plynování protože je hermeticky uzavřená.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
gecco

Jinou, než gelovou, baterii jsem do běžných UPS (běžných ve smyslu běžných kapacit a výrobců) ani nikdy nepotkal – ale pokud budeš měnit jen baterii, pak ji vyměň za +/- stejnou konstrukcí i kapacitou, ´negelovka´ bude levnější, gelovka má výhodu, že ani při narušení obalu akumulátoru elektrolyt nevyteče.
___
Pokud budeš měnit celou UPS, pak bacha na průběh výstupního napětí a na potřeby napájeného zařízení (hlavně motoru, elektronika není tak háklivá) – při příliš ´hranaté sinusoidě´ některé motory neběží (synchronní motory mohou mít s tzv. modifikovanou sinusoidou problém a nerozběhnou se a vytvořit čistou sinusoidu filtrací levné UPS neumí).
Např. – pokud by sis pořizovala UPS firmy APC, pak trvej na řadě Smart (ta má čistou sinusoidu), nikoli Back (lichoběžník, čímž jednak může trpět životnost elektroniky – vytváří proudové rázy, ale hlavně se vůbec nemusí rozběhnout motor čerpadla).
Pokud si budeš pořizovat novou UPS, prostě její typ zkonzultuj s dodavatelem zálohovaného zařízení (nebo s někým, kdo se v tom vyzná).

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zzzzz

cochee já se v tom vůbec nevyznám, mám to na čerpadlo u kotle, je tam stará obyčejná baterie a ta jede jen hodinu, tak chci koupit novou. Jak se tak dívám na ty ceny, tak se mi asi vypplatí kupit celou novou UPS, ta moje je už veteránka:-)

Zaujalo mě to slovo gelová, já vůbec nevím, že nějaké gelové baterie existují:-) Tak se ptám, ať si nekoupím nějaký reklamou vymyšlený nesmysl:-)
Dík

před 3483 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Jakou UPS tam máš, že má „obyčejnou“ (tedy s tekutým elektrolytem)?
😉

před 3483 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek