Gestas

Je Karel IV. mezi Čechy nejoblíbenější Němec?

Nejlepší odpověď
Kepler

Tak, on byl spíš Lucemburčan, ale jo, Češi ho přijali za svého. Konkurovat mu může jen rodinný klan Becherů.

Další odpovědi
Anikitos

Víc než ”Němcem” byl Francouz a víc než Francouzem byl Čechem.

Když pomineme to, že Karlovo dětství a výchova proběhly ve Francii + jeho francouzské smýšlení (už jen ten fakt, že přijal jméno Karel), tak Lucemburkové si brali převážně francouzské ženy (vévodkyně nebo hraběnky) a sám rod Lucemburků údajně pochazel z Francie.

Lucembursko na něj mělo hodně malý vliv.

A z matčiny strany byl Přemyslovcem – Čechem. Byl králem Česka – to už z něj dělá Čecha automaticky, nehledě na původ rodu a když k tomu ještě přičteme zasazení o rozvoj (budování) naší kultury, tak byl prvotřídním Čechem. Navíc narodil se tu, zemřel tu.

Panovníci patří k té národnosti, ktéré vládnou, bez ohledu na jejich původ. Jako vladaři jsou totiž asi tou největší součástí kulutry a společnosti daného území (a přesně to národnost je – společná kultura a historie většinou i na daném území).

EKSOT123

S tím němectvím je to asi složitější, matka Eliška Přemyslovna byla spíš Češka. Otec Jan Lucemburský, sice původem odjinud, ale původ není vše, jsou mu připisována tato poslední slova: „Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal.“ A jeho syn Karel byl Čechem ještě víc.

hapiky

Škoda že byl jenom jeden. Měl žít dlouho jako Matuzalém…

orestez

Mrtvý známý. Co přinesl? Univerzitu.