cubulka

Je Jaspis hornina nebo nerost?

Jaspis je můj oblíbený kámen a nerada by jsem o něm nevěděla ani tuto věc.

Nejlepší odpověď
fcoop

Definice výrazu nerost:

Minerál (lat., z minera, důl) čili nerost je prvek nebo chemická sloučenina, která je za normálních podmínek krystalická a která vznikla jako výsledek geologických procesů.

Definice výrazu hornina:

Hornina (neodborně kámen) je heterogenní směs tvořená různými minerály, někdy i organickými složkami, vulkanickým sklem či kombinací těchto komponentů. Výjimku tvoří pouze monominerální horniny, které jsou tvořené pouze jedním minerálem (například hornina mramor je tvořena pouze minerálem kalcitem)

Definice výrazu jaspis:
Jaspis je neprůhledná odrůda chalcedonu vyskytující se v několika barevných variantách (červená, zelená, žlutá, hnědá…). Hlavní složkou je oxid křemičitý s častými přimíšeninami křemene a opálu, zabarvení pak určují uzavřeniny chloritu, příměsi železa, manganu a jiných prvků. (Net)

Další odpovědi
hanulka11

Já bych řekla, že to je minerál, protože je to odrůda křemene

arygnoc

minerál.
používá se jako polodrahokam.

Zdroj: heureka.tym.sk/vys­.php?volba=1&do­taz=jaspis&bo­ok=j