Petr87

Je homosexuální incest také trestný?

Pokud je hlavním důvodem kriminalizace tohoto styku možná genetická deformace případně zplozeného potomka, je incest trestný podle zákona i u sourozenců (nebo jiných členů rodiny) stejného pohlaví, když z tohoto styku nemůže potomek vzniknout?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Incest jako takový někde je ve většině zemí trestným, ale v některých není, předpokládám proto, že dotaz směřuje na české právo. V něm trestný je (§188 TrZ). Je definován jako „soulož mezi příbuznými“ s tím, že je zde výslovně slovo soulož, nikolik obecné pohlavní styk, takže je možné dovodit, že se ustanovení nevztahuje na homosexuální styk. Tento výklad je naznačen v článku v odkaze, ale nejsem si tím zcela jistý.

Zdroj: https://www.i­urium.cz/2017/12/­09/souloz-pribuznymi-dekriminalizovat/

Další odpovědi
Drap

Ano, je.
U nás je myslí zakázán takovýto incest společensky. V zákoně to zřejmě nemá oporu. Je třeba, aby se to sjednotilo. Myslím, že asi nikdo ze sodných by nepodporoval znění, že třeba otec může zneužívat své syny, byť by dosáhli 16-ti let.

Disraeli

U nás ano – incest v rámci přímého pokolení, přímých příbuzných (rodiče, prarodiče) a sourozenci (celkově bezohledu na pohlaví nebo věk – který mimochodem taky podmiňuje početí dítěte… takže podle této logiky by incest byl třeba legální i u žen po menopauze nebo dokonce před první menstruací – i když samozřejmě tohle už by upravoval trestní zákon o pedofilii). Mezi jinými příbuznými se o incest nejedná, tedy jako ve smyslu, že to není to bráno nezákonně atd. I v česku jsou třeba páry bratranec-sestřenice. Jinak někdy může být těžké popsat, co je a co (už) není incest ve smyslu sexuálního vztahu mezi příbuznými… protože jak se bere příbuzný, kdy se tak ještě bere a kdy to incest je nebo není? U sestřenice z 1. kolene nebo až 3., 5.,..? Jak vzdálená příbuznost se ještě bere za „skutečnou“ příbuznost. U manželů, kteří se třeba seznámili v malém rodném městě (nebo okolí) je dokonce dost pravděpodobné, že budou příbuzní… ale vzdáleně (klidně můžou mít stejné pra-pra-prarodiče) a nemusí o tom vědět. V menších městech a na vesnicích je ve skutečnosti část obyvatel příbuzná aniž by o tom věděli… obzvlášť, když se rodiny moc nestěhují a nehýbají z místa (hlavně dřív). Zajde někdo na matriku, podívá se na pár předků zpátky a pár větví a hele, se sousedem máme stejného předka z otcovy strany… a to se ani nemusí jednat o nějak vzdálené příbuzné (lidi ztrácejí přehled už u druhého pokolení nebo u rodičových prarodičů a jejich potomků, samozřejmě kromě těch přímých, které vedou k nim a nebo ještě k brantrancům…).

V různých státech je incest brán a akceptován/trestán odlišně. Někde dokonce zakázaný není, všeobecně. Jinde jen něco, jinde je to zase velmi omezeno i na trchi zvdálenější příbuzné. A s manželstvím mezi příbuznými to může být taky odlišné. Nekdě třeba incest mezi příbuznými zakázán není, ale manželství mezi nimi ano (všetně sestřenic/bra­tranců).

Každopádně incest není ilegální kvůli plození, ale kvůli tradicím, zvykům, mravům (kam spadá i náboženství a prostě kultura) a rodinným vztahům (a snahou o jejich nenarušování – ohrožení, deformaci, taky zabránění a trestání násilí nebo „jen“ zneužívání). O plození vůbec nejde (i když se tímto samozřejmě taky argumentuje proti incestu… ale není to důvod, proč je nezákonný).
Pro zajímavost: četl jsem jakési studie a ty tvrdí, že incestu se v nějaké formě dopouští docela velká část populace (zahrnovalo to ovšem jen blízké příbuzné, možná první pokolení – tedy bratranec/ses­třenice, teta/strýc), tuším kolem 20, možná mírně přes 20 % populace. Z toho nejčastější známé/prokázané incesty jsou myslím mezi otcem a dcerou, drtivá většina zneužívání. Největší procento prý ovšem tvoří incest mezi sourozenci, ale jedná se především o nepotvrzené, tedy neznámé případy. Jsou jen odhadované a údajně souvisí s jakousi dospívající zvědavostí a experimentováním, čili dobrovolné (a s tím, že jedinci se vzájemně chopí „toho“, co/koho mají nejblíž a tady hlavně vrsteníka.. 😂). Jedná se ovšem o předpoklad, takže to není přesné, ale podle toho je největší část těch, co se dopouští incestu, neznámá, v tajnosti… Logicky však ať ti, co to provozují doborvolně nebo i tu, co se dopouští zneužívání, asi nechtějí, aby se o tom vědělo…

Disraeli

Přestože v některých zemích, kde je incest zakázaný, přidávají dnes k zákonům odůvodnění i ohledně té genetiky a plození… ovšem faktem je, že se jedná buď o staré zákony nebo přebrané zákony a ta vychází (či vycházely) hlavně z náboženství, mravů a vůbec kultury.
Ta genetika ovšem není hlavní důvod, proč je to ilegální. Tím je dodnes zvyk a morálka.