dgfdgf

Je filmová série “Fantastická zvířata“ kanonická s osmi filmama o Harrym Potterovi? S knížkama asi není, že?

Šlo by to poznat taky podle toho, jestli v těhle zatím dvou filmech je něco jinýho než v knihách.

Doplnění: Panu Elkonovi jeho omyl vysvětlovat nebudu, stejně by jako vždy nereagoval, nechám to na jinejch, mám teď povinnosti, málo času. Uživatele Funna neznám vůbec, ale když souhlasil s panem Elkonem, tak jak u něj.

Zvláštní, že otázka na svět Harryho Pottera má jenom jednu odpověď. Tak aspoň, kdo jsou Vaše nejoblíbenější postavy z tohohle světa, kromě Snapa?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Z větší části ano, ale podstané jsou spíš knížky, protože Fantastická zvířata dějově předcházejí HP, přesto je autorka začala psát později. Nemluvě o tom, že to mělo jen jeden díl a až dodatečně po letech (asi zároveň s filmem) vyšel druhý díl. Není to tedy vyloženě série (alespoň zatím), i když filmů mají v plánu natočit asi 5 nebo kolik.
„Problém“ je tedy v tom, že autorka vymýšlí novoty, se kterými prostě nemáme šanci se kolikrát setkat v Harry Potterovi. Čili některé drobné zákonitosti se možná mohou lišit… ale jinak ano, jedná se o stejný svět se stejnými (nebo podobnými) kouzly a pravidly, jakož i postavami (dějově předcházející HP). Ve filemch různé vizualizace atd. jsou taky jiné (nové nebo pozměněné efekty atd).

To, co jsem zmínil jsou spíš takové detaily, které se ve světě HP nevyskyují (přestože by mohly/měly), ale ve Fantastických zvířatech ano, jedná se třeba o tvory, možná i kouzla a některé drobné zákonitosti nově vytvořené speciálně pro film/y, které jsou zcela nové (i příběhově). Ale to čistě z toho důvodu, že je autorka vymyselal dodatečně. A totéž se dá částečně říct i o jednotlivých dílech Harryho Pottera (že si autorka vymyslela v nových dílech něco, co v předchozích nebylo – ani zmínka – přestože mohlo nebo dokonce mělo).
Jinak je to ale kánon, i to se týká i filmů, protože samotný scénář k filmům píše Rowlingová. Prostě prequel k sérii Harryho Pottera (knížka Fantastická zvířata je myslím vedflejší, doplňujcíí příběh k HP).
Ale nejsem odborník a ani knížky jsem (ještě) nečetl.

Další odpovědi
elkon

Možná bys to pochopil, kdybys uměl základy češtiny.

Funna

Dobrý den, jmenuji se Funna a jsem žena, takže jsi špatně použil slovo souhlasil, správně má být souhlasilA…to jen k tomu představení…
a souhlasila jsem proto, že tvá skladba věty je šílená…navíc použít slovo kánonický v tomto kontextu není úplně vhodné, máme na to krásné české slovo odvozený…
a docela by mne zajímalo, odkud jsi…koncovky (knížkama, místo knížkami, filmama místo filmy) máš moravské, ale „jinejch“ je typicky čecháčkovské…

dgfdgf

Dobrý den, nechcete mě poučit jak je to se slovama „kanonická“ a „odvozená“? Slyšel jsem to ve spojitosti s knihama i od učitele češtiny. Nejsem si jistej, proč to není vhodný. Byl bych rád, kdybyste mě ujistila.

Disraeli

https://www.qu­ora.com/Is-Fantastic-Beasts-and-Where-to-Find-Them-canon-to-the-Harry-Potter-books-or-movies-universe