Avatar uživatele
Registrovaný

Je férové ukrást peníze z tržby, když nedostanu výplatu?

Když zaměsntavatel - vykořisťovatel nezaplatí mzdu, tak je snad férové si ji vzít z tržby, ne?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Ne - krádež je trestný čin, v tomto případě odhadnu sazbu na až dva roky, v případě recidivy až tři...
Trestná je už i příprava.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

no férový i logický by to bylo, ale zákony jsou trošku postavený tak nějak mimo chápání...


Avatar uživatele
Zlatý

Férové možná ale protiprávní určitě. Osobně bych to určitě neriskoval.


Avatar uživatele
Bronzový

Pokud jsi nedostal výplatu, dej výpověď. A to na hodinu. Přihlas se na Úřadě práce a oznam i důvod výpovědi. Podle zákona máš šanci získat dlužnou výplatu právě od Úřadu práce, který následně bude vymáhat vše po Tvém zaměstnavateli.

Z tržby peníze určitě neber, je to trestný čin a zaměstnavatel to otočí pro Tobě. Zároveň tím nezískáš přízeň patřičných úřadů.


Avatar uživatele
Stříbrný

Není to férové, krádež je krádež i v případě,
že zaměstnavatel dluží zaměstnanci mzdu.

Zaměstnanec postupující podle zákona získá
vedle dlužné mzdy i úrok z prodlení a pokud
pracovní poměr okamžitě zruší pro nevyplacení
mzdy nebo její části (ZP, § 56, odst. 1 písm. b),
bude mít navíc nárok na náhradu mzdy za chybějící
výpovědní dobu (ZP, § 56, odst. 2).
_______

Doplňuji:

V tom případě je ale potřeba si "ohlídat" správnou formulaci.
"Výpověď na hodinu" neexistuje, jde o "zrušení pracovního poměru".
Zrušení musí být písemné a je nutné je doručit zaměstnavateli.
Zaměstnání skončí v okamžiku doručení.

Pozor:
Termínem splatnosti výplaty není "výplatní termín", který určuje
zaměstnavatel (může jej i měnit), ale celý následující kalendářní měsíc.
Poté má zaměstnavatel ještě zákonnou lhůtu 15 dnů.

Např. kvůli mzdě (části mzdy) za říjen bude možné
pracovní poměr zrušit nejdříve 16. prosince.

Zdroj: http://www.zakonyprolidi.cz/cs /2006-262#p56


Avatar uživatele
Zlatý

1. zaměstnavatel neznamená automaticky vykořisťovatel.
2. z jakého důvodu jsi mzdu nedostal?
3. většina zaměstnavatelů je slušná. Shání práci pro zaměstnance, někteří i riskují s znám i takové, kteří si odepřou sami, aby mohli výplatu i povinné platby zaplatit.


Avatar uživatele

Já bych to udělal. Slyším o tom často, že pingl nedostal výplatu, tak si ji vzal sám.

Bohužel to, že Tě okradl zaměstnavatel, to se v našem státě netrestá. Kdysi to řešil sociální úřad, mzdu vyplatil a se zaměstnavatelem si to vyřídil, dneska je jim to jedno


Avatar uživatele
Stříbrný

když není vyhnutí a chybí na chleba, na autobus do rachoty...je to sice krajní řešení ale nedat se chytnout, bez důkazů, beze svědků


Avatar uživatele
Pokročilý

Zdá se to logické,nebudu psát o protizákonnosti,spíše se zeptám a co druzí lidé? Jestli se tím způsobí manko,musí ho zaplatit všichni.Jak k tomu přijdou?

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

ivzez

Nahlásila jsem odpovědi Boreczecha a Lexxe:


(1) Chybný/nesrozumitelný příspěvek (Boreczech)

Ohledně ochrany zaměstnanců při insolvenci zaměstnavatele bylo a je nutné se obrátit na úřad práce ( https://portal.mpsv.cz/… ). Ze spojení "sociální úřad" není zřejmé, kde může zaměstnanec najít pomoc.


(2) Příspěvek porušující platné zákony (Lexx, Boreczech)

Obě odpovědi naváděly k porušení zákona (k trestnému činu).

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 690
Zlatý mosoj 417
Zlatý gecco 242
Zlatý Hlada 239
Stříbrný ivzez 212
Zlatý standa 200
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 172
Zlatý led 156
Zlatý panenka 153

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.