Avatar uživatele
plebs

Je cikán rasistická urážka či nikoliv?

Trenér čutálistů P. Rada počastoval trenéra Brna cikánem a byl potrestán zastavením činnosti.

Zajímavá 0 před 36 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Rokio

Pro Romy to urážka není. Sami si tak říkají. Pokud to běloch řekne někomu, kdo cikánem není, může to být považováno za urážku.

Záleží hlavně na tom, z kterého důvodu to člověk říká.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Savier

V dnešní době se má korektně říkat rom. Jakýkoliv jiný výraz je uřážlivý. Děkuji.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jirka F

Od jednoho Roma jsem se dozvěděl že se má říkat cigán protože přeneseně to znamená chlapec.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

Když Cikáni sami o sobě hovoří jako o Cikánech, já je mám nazývat letadlo jenom proto, protože to řekla nějaká prasečí hlava?

Cikánsky Cikáni jsou Romanes. Paradoxně, pokud se bavím s Cikány, na slovo Romanes / Romani, nebo prostě Cikáni / cikánský, většinou ani nedojde řeč. A česky většina z nich umí lépe, než Ty! Ono taky „není Cikán jako Cikán“, že?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Tonda Káňa

Já jim tak vždy nadával a nevadilo jim to, jsou na to zvyklý…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Záleží na to komu to řekneš a v jakém kontextu. Jsou skupiny lidí, které považují za nadávku pokud je nazveš Romem a ujistí Tě, že jsou Cikáni a pak jsou skupiny, které to berou přesně opačně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Ano, termín „cikán“ je považován za rasistickou urážku. Používá se k označení Romů a je považován za nenávistný a pejorativní výraz. Jakékoliv urážky na rasovém či etnickém základě by měly být odsuzovány a potrestány. Rasa, etnicita či náboženské přesvědčení by neměly být důvodem pro diskriminaci.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

jyřýk🤪: Cikánsky chlapec je more, dívka čaje.

Nový příspěvek