FlAsh_7

Je cenově lepší si zeleninu koupit nebo sám na zahradě vypěstovat?

Nejlepší odpověď
Drap

Záleží na tom, za kolik si budeš počítat čas, strávený na zahradě.

Další odpovědi
elkon

Když dělám cokoli pro sebe, nebo rodinu, tak nepočítám čas, který tomu věnuji (a když rostliny vyrostou, už s nimi tak moc práce není). A zelenina vypěstovaná na zahradě (pokud je to bez chemie), je bezkonkurenčně nejlepší, jak po stránce chuti, tak svým složením. Např. salátové okurky jsou tak jemné, že ty z obchodu se s nimi nedají porovnat. Stejně tak rajčata, odrůdy, které si vypěstuji doma, se v obchodech koupit ani nedají (když pominu i to, že kupovaná rajčata jsou většinou jen kyselá). A tak lze pokračovat, třeba i kedluben, který je z domácí produkce jemný, proti tvrdému z obchodu. Atd, atd…Také záleží, kde se zahrada nachází, já nemám problém s žádnými škůdci (pouze stříkám broskev proti kadeřavosti, ale to není zelenina). A cena? To je jednoznačné, stačí se podívat co která zelenina stojí. Třeba za cenu co stojí jeden květák, nebo kedluben, já budu mít celou bednu. A o rajčatech ani nemluvím, to je velký rozdíl, ostatní o rajčatech už jsem zmínil výše. Takže není co řešit.

Filip84

Pokud jí budeš chtít koupit v kvalitě, v jaké ji vypěstuješ, tak je, samozřejmě lepší ji vypěstovat. Pokud ovšem započítáš i čas, který s jejím vypěstováním strávíš, tak se to – přirozeně – nevyplatí.

Musíš taky počítat s tím, že do té půdy musíš něco vrazit, aby ti nesla, neponese ti sama od sebe. První rok, dva nějak ano, ale pak to bude bída. Můžeš mít kompost, což ale zase nějaký ten rok trvá, než je z kompostu kvalitní humus, můžeš na konci léta zasít pelušku, a na podzim zaorat. Nebo, samozřejmě, můžeš koupit hnojiva chemická. Tak jako tak to něco stojí, peníze, čas, práci, případně jejich kombinaci.

Musíš nějakým způsobem likvidovat škůdce. Na mrkev, petržel, celer atp. ti půjdou hraboši a krtci, minimálně. Na saláty, zelí atp. ti zase půjdou slimáci. Na Kartoffele ti půjde americký brouk a hlízy ti budou, zase, požírat hraboši. Můžeš sbírat amerického brouka, dávat takové ty větrníky proti hrabošům a krtkům (prostě aby to dělalo randál), můžeš taky koupit chemické sajrajty proti gangsteróm połowym. Zase, čas, peníze, práce.

Nepočítej s tím, že na tom vyděláš, to v žádném případě.

paul1

Pěstujeme si ji ve větším, i pro příbuzné. Cenu neřešíme, ono je to jak kdy. Stále se úroda nevydaří. Někdy to, někdy ono. Chemii nepoužíváme, mandelinky síráme a učíme je plavat (dáváme do nádoby s troškou vody). Určitě je naše zelenina chutnější, zvlášť rajské.

zjentek

Pěstovat je nejen cenově mnohem výhodnější, ale také mnohem zdravější. Dostane se ti pohybu a výpěstky jsou zdravé, už třeba jen proto, že ses staral, tzn. dalo by se říci vypěstil s láskou. A to je „placebo“, o jehož pozitivním vlivu na náš organismus dnes již není pochyb (vědecky prokázáno), když ti odpovím takto okleštěně, velmi zjednodušeně.

Tvrdil jsem to v 90 letech a nebyl jsem sám. Oni (západní demokracie, potažmo konzum) člověka nejprve zbaví všech možností (PŘINEJMENŠÍM ALESPOŇ MAXIMÁLNĚ ZNEPŘÍJEMNÍ PODMÍNKY) pěstovat a TEPRVE POTOM (!!!) mu v tč. globálním krámu napálí ceny, že se mu z toho oční bulvy dostanou do parametrů, kdy i Stryková nebo Čtvrtníček vedle něj budou mít pohled zatím dosud „východního“ asiata se svou dosud původní filozofií.

Zda proces „TEPRVE POTOM“ po třiceti letech od prognózy už započal, na to si odpověz sám, až se projdeš po krámu okolo regálů s ovocem a zeleninou.

BTW, odpověď uživatele Drap je typická odpověď člověka, který již převedl vlastní život na peníze, což odpovídá modelu, který může dohnat každého jednoho z nás, ovšem v časové linii teprve až relativně nedaleko našemu vlastnímu vyhubení. 🤷‍♂️

Bělousek

Já radši zeleninu i ovoce koupím a užiju si relax https://www.ex­pedo.cz/zahrad­ni-kreslo-avilo_154914i?v­=237408 🙂 Pracuji v práci a pak si zasloužím ten pravý odpočinek 🙂

iwrana

Pokud používáš na zalévání kromě deštové vody vodu z veřejného vodovodu,nemáš vlastní hnůj,ale musíš kupovat přípravky na přihnojování,pokud používáš chemii na ochranu rostlin,pokud nemáš zahrádku u baráku,ale dojíždíš na ni autem,tak se to, co se týká financí ani nevyplácí.

zjentek

Doplnění: Vlastně ani nevím, proč zde o tom píši dnes. Tvrdil jsem to v 90's, 30 let tato fakta bulíci prakticky nevidí, tak proč se k nim vracet.
Tedy plaťte. Klidně na úkor faktu, že tím ve společnosti trpím třeba já. Počítejte váš čas na peníze a pak je plaťte. Co se dá dělat 🤷‍♂️

Filip84

Ale otázka nezní, jestli je pěstování zeleniny zdravější, nebo jaké jsou jiné benefity, případně nevýhody, pěstování zeleniny. Otázka zní, je-li finančně výhodnější zeleninu koupit, nebo vypěstovat – na nic víc se neptá. Proč odpovídáš na něco, na co se nikdo neptá?

zjentek

„Otázka zní, je-li finančně výhodnější zeleninu koupit, nebo vypěstovat“… No tak SAMOZŘEJMĚ vypěstovat! Na tohle je třeba se ptát? Jako vážně? To snad ví i ten poslední zaslepenec (díky koruně v kapse nevnímající tupoň) žijící v Česku s dosud ještě relativně zdravou (navzdory odbytovému systému hnojivy) půdou a celkově přírodním životním prostředím. No, i když… tou půdou si nejsem úplně jistý ale budiž.

zjentek

Filip, zkusils o čem píšeš v praxi? Třeba alespoň jednou jedinkrát „by myself“? Jasně, že ti „PŮDA PONESE SAMA OD SEBE“ (!!!), ty jarine.🤷‍♂️

Všeobecně: Je NUTNÉ někdy k věci přičichnout a zkusit si jí takříkajíc vlastníma rukama ještě dříve, než „jsem pln“ teorie kterou vypocuji všemi směry a vlastně nevím kde je sever.

Filip84

Oproti tobě já ano, vím, o čem mluvím. Jo, když budeš někde, kde je černozem, tak tam ti ponese delší dobu, to ano. Ale jednoho nekrásného dne se také vyčerpá, proboha!

zjentek

„Jednoho krásného dne“, to zní jako někde z Bible. Pěstovat a neřešit, podívej se na naši českou půdu (přijeď na Prajzskkou pokud u vás v Kotěhůlkách máte vše jinak než zbytek) a jinou půdu různě po světě. Až si to ověříš, můžeš směle důvěřovat naši obvyklé české půdě, ty „černozemi“, která plodit nikdy nepřestane. Btw, netahej sem rasistické, diskriminační prvky.