Zlatý

Jářku, všechno je v cajku?

Jak slovům rozumíte, z čeho vznikla. Znala jsem cajkové kalhoty ...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Jářku se v končinách odkud pocházím moc nepoužívalo a tak jsem se významem tohoto slova nikdy nezabýval.

Nyní se mně vybavuje že jsem kdysi slýchával
oslovení "jářku holečku" .....
a to už vůbec nevím jak přeložit.

Je to "v cajku" míněno bylo je to v pořádku nebo také slovem "cajk" se mínilo nářadí pomůcky k práci a pod. ( zřejmě zkrácenina od slova vercajk).

Další odpovědi:

Zlatý

No, jářku by mohlo bejt jednoduše "já řku", tedy "já říkám, já tvrdím, podle mě". Ne?

No a cajk by mě taky zajímal moc. Naše oblíbený slovo ze střední, dodnes se ho nemůžu zbavit... :o) Napadlo mě, jestli to není z němčiny, ale žádný konkrétní slovo mě nenapadá...

Bronzový

Jářku, je všechno v pořádku?
Jářku... no nevím jak to říct jinak, mám to slovo na jazyku... :D

Zlatý

Původ slova jářku - dá se skloňovat – já řku, ty řkeš, tedy „já říkám, ty říkáš“.

Význam rčení "Je to v cajku." uvádí Slovník české idiomatiky a frazeologie. Výrazy neslovesné, Praha 1994.
Bejt v cajku: (výsledek, stav činnosti, situace, vztahu mezi lidmi aj. v poměru k očekávání a normě, též finančně ve smyslu odměny) být správný a uspokojivý a vyhovovat tak; být v pořádku.
Etymologické slovníky uvádějí jednoznačný původ slova cajk z německého Zeug, a s významy: 1. druh tkaniny (štruks), 2. postroj na koně, 3. nářadí.
Máte pravdu.Cajkové kalhoty nosil už můj děda.
Za mých mladých let, se z cajku šily upnuté zvony-dole měly nohavice 40 a více cm....byly ideální do větru.:-)
Jo, taky jsme blbli....

Zdroj: Několik intern. zdrojů

Zlatý

Jářku, všechno je v cajku.
Hola, vše je v pořádku.
Můj děda cajk říkal takové mošně přes rameno a vercajk skráceně cajky bylo nářadí.Byl čalouník.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2730
Zlatý quentos 1319
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 961
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 536
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 481

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.