Mirdas

Jaký úkol měl Prognostický ústav?

V době, kdy ani prof.Wichterle nebyl šéfem svého týmu, neboť nebyl ve straně, se tu objeví bezpartajní vizionáři, také bezpartajní, většinou vystudovaní v zapadním světě a hlásají cosi, za co by ostatní šli okamžitě do koncentráku s nálepkou „nežádoucí“.
Kdo dal příkaz na jeho založení, kdo to celé vedl, komu se zodpovídali, jaký byl skutečný úkol a podobně?

_

Jakou zde hrál roli Štrugal? Ten údajně měl „dozor“ a úkolovala jej přímo Moskva, tedy KGB.
Dá se tedy domnívat že vše bylo předem plánované a naši představitelé jsou stále řízeni z Ruska?
Určité události tomu nasvědčují, jako vliv Ruských mafií i řízení všeho v „povzdálí“ členů StB s archívy kompromitujicího materiálu které se údajně stratil a spálen.
°

Nejlepší odpověď
annas

Autor Petr Závladský píše:

" Celý ten projekt byl založen v roce 1984 usnesením vlády č. 10/1983 a už tehdy se mu posměšně říkalo „Jakešova věštírna“. Patřil pod hlavičku ČSAV a vláda jeho vznik iniciovala na základě příkazu (možná jen servilnosti) tehdejšího sovětského jenerálního tajemníka Jurije Andropova.

Cílem mělo být pravděpodobně hledání východisek z neutěšeného stavu hospodářství, vzniklého centrálně plánovanou ekonomikou a státním vlastnictvím výrobních prostředků, i když materiály, které by to jednoznačně dokumentovaly „poněkud“ chybí.

Celá dokumentace leží již léta v archivu AV ČR, který je veřejnosti nepřístupný a podle jistých znaků není dostupný ani historikům a badatelům. Svědčí pro to to, že za celá ta léta nebyla publikována ani jediná vědecká práce věnující se tomuto tématu.

Samozřejmě, nevíme dodnes zcela přesně, jak to všechno bylo. A je velikou otázkou, zda se to někdy ještě dozvíme. Co však je vcelku nepochybné je to, že vlastně takřka celá polistopadová reprezentace přišla právě z tohoto Prognostického ústavu.

Protože tyto listiny nejsou dodnes k dispozici, nabízí se samozřejmě celá plejáda možných vysvětlení, počínaje tím, že šlo o společný projekt Československé StB a Sovětské KGB, přes teorii o ústupových cestách prominentů vládnoucí Komunistické strany z politických do ekonomických pozic, až po poměrně nevěrohodnou teorii o frakčním boji reformistů a stalinistů uvnitř KSČ.
atd.
http://zavlad­sky.blog.idnes­.cz/c/457054/prog­nosticky-ustav-a-poprevratovy-vyvoj.html

Ještě další článek CTIHODNÍ ZBOHATLÍCI Z PROGNOSTICKÉHO
ÚSTAVU ČSAV – autor: RNDr. Josef Hausmann, Csc.

http://www.jo­sefhausmann.cz/zbo­hatlici4.html

Další odpovědi
dudu

Vytyčovat cestu ke světlým zítřkům.

lexx

prognosťák byla bezpracná trafika jen pro známé, příbuzné a straně loajální člověky

Drap

Vytvářet prognózy, jak už název vypovídá.

Agneta

„…teorii o ústupových cestách prominentů vládnoucí Komunistické strany z politických do ekonomických pozic“► ano, to je ono – a ještě lépe je to vidět v Rumunsku, kde byli po převratu u moci bývalí ministři komunistické vlády:DD

Agneta

►na Ukrajině se tento proces přehnaně vyhrotil – jak jinak že…
v Rusku ostatně taky, ale tam měli to štěstí „pevné ruky“, a tak nedošlo k nejhoršímu:DD