Rokio

Jaký trest dostane pachatel v tomto případě?

Pokud pachatel udělá něco, co je zakázané, ale neví, že je to ilegální, nechce nikoho poškodit a nevznikne žádná škoda (skutek byl ale dokonán), jaký dostane trest?

příklad1: Měl jsem nastrouhat sýr a dát ho do mrazáku. Já jsem ho nastrouhal a dal jsem ho nechtěně do ledničky. Za asi půl hodiny se na to přišlo. Poznal jsem, že za to můžu já a přiznal jsem se. Paní mistrová mi odpustila. Sýru se ale nic nestalo a navíc jsem si myslel, že lednice je mrazák a mrazák je lednice (popletl jsem si tyto spotřebiče).
příklad2: Žák odnese kelímek s kávou od automatu, ale neví, že je to zakázané, nechce nikoho poškodit a nevznikne žádná škoda. Podle školního řádu je tento čin brán jako úmyslné porušení školního řádu.

Nejlepší odpověď
ivzez

Absolvent ZŠ a SŠ s maturitou už by měl vědět, že neznalost
zákona neomlouvá, že zákony je povinen dodržovat každý občan.

Obdobné je to s neznalostí školního řádu, s klerým vás škola na začátku
školního roku určitě seznámila. (I kdyby náhodou ne, víš už z předchozích
škol, že se máš se školním řádem seznámit a dodržovat ho.)

Nesplnění pokynu nadřízeného nebo chybné splnění pokynu není trestný čin.
Ovšem o porušení školního řádu nebo předpisů pro učňovskou praxi by jít mohlo.
Jaký by za to byl postih, bys měl najít v uvedených dokumentech (nikdo z nás je
na rozdíl od tebe nezná).

Další odpovědi
Quimby

Mohu vědět, který zákon zakazuje „dávat sýr do lednice“ a „odnášet kelímek od automatu“? Pokud takový neexistuje, tak to není ilegální.

V tomhle případě jsou to úplný blbosti, který se prostě řeší slovně.

Lamalam

Uložení sýru do ledničky je těžký zločin. Počítej tak 12–15 let nepodmíněně, ale pokud ses tohoto jednání dopustil jako člen organizované skupiny nebo ze zvlášť zavrženíhodných pohnutek, tak by to mohlo být i 20 let nebo dokonce trest výjimečný. Odnesení kelímku od automatu je tak na podmínku nebo za to budou veřejně prospěšné práce.