jirka F

Jaký hlubší smysl má reklama která varuje před antibiotiky?

Běží teď poslední dobou v televizi. Varuje před antibiotiky ale proč? Když je stejně všichni když jsme nemocný užíváme.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Zapomněli tam dodat, že antibiotika si nekoupíme přes pult, ale předepisuje je doktor. Zase znova se vina svaluje na malého konzumenta, zákazníka, který nic neovlivní- instituce samozřejmě nikdy za nic nemohou!

Další odpovědi
Beno

Léky nejsou universální. Každý lék není na všechno vhodný.
https://www.le­karna.cz/clanek/o-cem-se-mluvi-leky-na-koronavirus/
https://www.i­rozhlas.cz/zpra­vy-svet/koronavirus-fake-news-dezinformace-leky-lecba-ibuprofen-covid-19-socialni-site_2003152048_mim

Pepa25

Má velký smysl, protože rezistence na antibiotika je vážný problém. Spousta lidí si „ordinuje“ léky samo – výzkum agentury Engage Hill a REMMARK z července 2021 na vzorku 2000 respondentů reprezentativní populace České republiky 16 – 65 let. Z něj vyplynulo, že téměř 18 % (17,7 %) dotazovaných užívala antibiotika bez konzultace s lékařem (nebo bez předpisu) – antibiotika mají často z předchozí léčby nebo od jiného člena rodiny atd.

Zdroj: https://drive­.google.com/fi­le/d/1X5vQAZlY­tYbdIygYbvkrcac_QfnY­pYfh/view

Dochy

Neviděl jsem. Ale vím, že občas lidé antibiotika vyžadují. Lékař někdy podlehne. Někdy k přání pacienta přihlédne, když se sám rozhoduje. A co se dostupnosti týče: Dostal jsme antibiotika například preventivně od zubařky… Potíže před dovolenou s předpokladem, že „se to spraví“ ale s možností, že mně zub začne zlobit. Tyhle antibiotika jsem pak měl nějaký čas v šuplíku. Někdo by si je vzal při rýmě.

da ny

Obecně, stále platí, že ATB jsou nadužívána. Snad proto ta reklama.
ATB jsou někdy pacienty požadovány. Domnívají se, že pokud neobdrží recept, lékař je odbyl. :D

ATB se v různých dobách, neuváženě cpali i do dobytka a jiné chovné zvěře, ptactva. Údajně, jen krůta se ATB nedotkne. Zkušenosti s chovem nemám. Chovná zvířena na maso, pokud má na výběr, nedotkne se ani GM podané stravy. Ovšem z hladu sežere vše (snad až na ty krůty).

Je část lékařů, kteří „raději/preven­tivně“ ATB předepíší na cokoliv (kryjí si záda), včetně přání pacienta. Podává se jako „clona“, před chirurgickým výkonem.

Stále častěji dochází k tomu, že běžně užívaná ATB nezabírají, z důvodu rezistence. Možnosti, včetně těch ze státních rezerv/vzácných, jsou omezené. Pak nezaberou.
Množí se u pacientů alergie na některé druhy ATB (zejména na PNC. Ta může být v dětském věku „domnělá“/oje­dinělá, nebo na celý život (v lepším případě se projevuje na kůži „vyrážkou“, krevními sraženinami, může zabíjet.

*** Někteří lidé požadují RP na ATB, před cestou/dovolenou v zahraničí.
Nespotřebovaná si naordinují později, na něco sami. Případně nabídnou „potřebnému“ známému.
Mnozí lidé shánějí ATB pokoutně, ne „svou“ léčbu i prevenci. Užívají nesprávně nedobrané ZBYTKY od příbuzných, kamarádů.

Pepa25

Ametyst: konzument nic neovlivní?! 40% lidí si někdy aktivně u lékaře o antibiotika řeklo. 18% lidí někdy antibiotika používalo, aniž je mělo předepsáno. https://www.mzcr­.cz/antibiotic­ka-rezistence-v-ceske-republice/ Vždy o konzumaci léků rozhodují lidé (pokud pominu případy, kdy to pacient dostává v narkóze nebo o sobě neví).

Ametyst

Pepa 25: Kdo je zodpovědný za předepsání antibiotik? Pacient????? 🙂 „Pravda je lež“ a léčbu určuje pacient. Bravo, mozku.

Dochy

Kdo bude zodpovědnej za to, že řídíš auto, kterému nebrzdí brzdy? Ty jako řidič, nebo Tvůj automechanik, u kterého jsi byl před půl rokem na výměně oleje? Trochu podobná otázka. Za své zdraví je každý odpovědný sám. Má právo si zvolit lékaře. Nemůže si sám předepsat či koupit některé léky, ale může s lékařem diskutovat a v některých případech případech zkrátka zvítězí. Je mnoho možností jak se dostat k antibiotikům. Můžeš ukecat svého lékaře. Můžeš je dostat předepsány z důvodu nějakého rizika, kdy by pozdější čekání na schválení lékařem nebylo rozumné. Mohou Ti zbýt poté, co Ti lékař změnil léčbu. Můžeš si je dovézt ze zahraničí, kde jsou na léky jiná pravidla.....

K „ukecat lékaře“

  • pacient při nespokojenosti může lékaře změnit za „vstřícnějšího“ a v některých případech může lékař radši ustoupit i když má o potřebnosti antibiotik oprávněné pochyby
  • myslet si, že všichni lékaři mají ve všech situacích stejné názory na určité léky je naivní. Zkrátka opravdu mohu přejít k někomu, komu předepisování ATB nevadí.

ad „léčbu určuje pacient“ – jako rodiče už jsme několikrát byli lékařem postaveni před volbu co dál, ačkoli jsme se necítili dostatečně způsobilí k tomu v dané věci rozhodnout. Naštěstí nešlo o život. Ale i tak – ano, o léčbě spolurozhoduje pacient. Nezapomeň, že jako pacient máš například kdykoli právo léčbu odmítnout (vyjímka je u pacientů s omezenými právy či pacientů, kteří aktuálně nejsou schopni o léčbě rozhodnout)