Bronzový

Jaký původ má slovo vycibrat-cibrání?

Snad je to vyšplíchat?!

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Otázka zní, jaký je původ slova. Pokud vás opavdu zajímá, tak se dovíte, odkud slovo pochází.
----
Tento tvar neznám.
Ale u nás na Hané se říká cibrovat - vycibrovat. Význam cepovat, přísně vychovávat.
Vycibrovaný je tedy vychovaný, vyumělkovaný, ale často i prohnaný.

Ze staroslověnštiny bylo toto sloveso přejato z cibriť na Moravu, odtud dále do Čech v různých variantách. Představa přísné výchovy ve vztahu k mlácení cepem byla nesmyslná.

Zřejfmě nářeční výraz, který uvedl gecco. - cébrať, je odvozený od výrazu cibar = čirý, průzračný (o vodě). Je to ekvivalent, který vznikl přesmykem z bulharštiny z bistár = bystrý. To vzniklo z pozorování vod v horách -, bystrý = čistý, čirý.

Původní staroslověnský význam cibriť je starší, zachoval si význam, který už bulharština nemá, ale zůstal v češtině i slovenštině.

Podle Machkova Etymologického slovníku
---

Takže od stejného základu vznikly dva významy - v češtině vycibrovat (vycibriť), ve slovenštině vycibriť - význam - přísně vychovat.

Výraz vycibrat ve vztahu k vodě, zanikl, ale zřejmě zůstal v některých oblastech = vycákat, vyšplíchat, vybryndat, teplo vyvrzat.

Další odpovědi:

Zlatý

Já znám "cébrať" (sa) - čachtat (se)...
;-)
Vycébrat pak znamená vyplýtvat ve smyslu neopatrného zacházení...
;-)

Bronzový

Neznám, hledám :D
Našla jsem:
"Cibrání tepla
Cibrání, to je úžasné české slovo. Jeho původ neznám, význam ano – drobné a dlouhodobé utrácení obsahu. Nesu džbán a vycibrám z něho půlku obsahu. V zimě mám vytopený pokoj na příjemnou teplotu, ale couráním semo tamo a otevíráním a nedovíráním dveří z něho teplo vycibrám.
Anebo naopak, je léto a venku panuje vedro a uvnitř je příjemný chládek a nechutný čtyřnohý ušatec každou chvilku vrazí frňákem do dveří a otevře je a pouští horko dovnitř. Čili vycibrá chládek.

Je to dáno konstrukcí dveří. Takzvané balkonové dveře nemají z důvodů mně nepochopitelných normální zámek a kliku z obou stran. Mají jen jednu, třípolohovou, aby to všechno bylo složité a drahé.
A aby pejskové mohli cibrat teplo..."
http://neviditelnypes.lidovky. cz/…

Tedy "vyplýtvat" vcelku sedí ;D

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3361
Zlatý Drap 1793
Zlatý led 1450
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1114
Zlatý marci1 1079
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 798
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 653

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.