Čecho_slovák

Jaký příkon můžou mít dvě oddělené žiletky používané jako topné těleso na vaření menšího množství vody?

Našel jsem v dědečkové dílně uvedené topné těleso, které mělo ohřát ve sklenici vodu do bodu varu velmi rychle. Kolik to mohlo brát energie?

Viktorko, máš pravdu. Tady se dozvím něco o proměnných a trolejbusech.

Nejlepší odpověď
Viktorie II.

Pořiď si měřič spotřeby. Stojí to pakatel a využiješ ho i u dalších spotřebičů.

Další odpovědi
led

Laicky… žiletky, alebo uhlíky z palicových zberačov trolejbusov boli bežné spôsoby ohrevu vody v závislosti od ich veľkosti a vzdialenosti od seba „brali“ zo siete až na vyhodenie 10A poistiek, prípadne poklesu svetla v lampách. Elektrický prúd sa v závislosti na teplote vody menil.
Skúšanie teploty vody prstom bolo veľmi nebezpečné. Jeden kutil si dokonca na taký varič nalepil vlastnoručné varovanie: „Vkládat prst do vody ve vařiči počas provozu za účelem zjistit její teplotu, jest zdraví a životu velice nebezpečné.“

Dodatok:
Nikto vám nenapíše univerzálny elektrický príkon zapnutého uhlíkového variča. Elektrický príkon bol premenlivý v závislosti od veľkosti elektród (žiletiek) a ich vzdialenosti od seba, kvalite vody (občas sa pridávala
štipka soli, alebo použila minerálka), množstva a teploty zohrievaniej vody, tepelnej vodivosti variča a použitého prívodného napätia (bežne používaná sieť 110–130V a 210–230V, napríklad Praha okolo roku 1970 mala obidve napätia (127V a 220V) elektrickej siete, USA 115V, Taliansko, SSSR 120V). Preto píšem aj o vyhodení 10A poistky (aj to sa stávalo).

Beno

Ohřívat vodu žiletkou je smrtelně
nebezpečné. Pořiďte si tychlovarnou konvici, nebo indukční vařič.

led

Viktorie II.
měřič spotřeby není měřič příkonu/výkonu!

Spotřebu měříte ve wattech za časovou jednotku např.kWh co je kilowatt za hodinu a příkon/výkon se měří v kilowattech.
https://illus­trationprize.com/cs/104-difference-between-kw-amp-kwh.html

Vaše odpověď je chybná, zavádějící!

Dochy

led, tady motáte veličiny.
Spotřeba není oficiální fyzikální veličina a smysl se řídí kontextem.
kWh není kilowatt za hodinu, ale kilowatthodina.

A běžné elektronické „měřiče spotřeby el. energie“ obvykle měří a zobrazují více veličin (i když u některých mám pocit, že je spíše „hádají“. Obvykle:
Celková spotřeba (kWh)
příkon (W)
napětí (V)
proud (A)
některé zdánlivý a jalový příkon (VA, VAr), účiník,

  • záznam maxim

paul1

Možná by se to dalo spočítat:
https://www.hac­kmath.net/cz/pri­klad-uloha/21943
něco o tom je i tady:
https://www.ped­.muni.cz/wphy/frv­s2012/navody-cz/celek-stavebnice.pdf

Čecho_slovák

led, a odpověď zní?

Dochy

Že se to mění v závislosti na spoustě veličin… Vzdálenosti žiletek, kvality vody, teploty,… Pokud to chceš vědět přesně, musíš si to změřit v Tvých podmínkách. Ale nepovažuju to za rozumné a pokud s elektřinou nemáš zkušenosti, tak přímo za nebezpečné

led

To bolo treba aj tabuľku výkonu v závislosti na premenných?