Lukas Byrtus

Jaký obnos si můžu vzít na palubu letadla?

Letim z USA do Evropy, kolik penez muzu mit pri sobe?

Nejlepší odpověď
led

Bezplatne toľko, aby ich súhrná váha aj s balením (kufríkom, batohom) neprekračovala povolenú hmotnosť palubnej batožiny, ktorá závisí od predpisov jednotlivých leteckých spoločností. (Teória)

Prax:
Otázka je, či by vás cez pri kontrole pred vstupom s takým množstvom peňazí (viď vyššie v „teórii“) pustili.
„Všetci cestujúci, ktorí vstupujú na územie EÚ alebo ho opúšťajú s hotovosťou 10 000 EUR alebo viac (podľa nariadenia (ES) č. 1899/2005, ktoré sa uplatňuje od 15. júna 2007), musia presnú sumu nahlásiť na colnom úrade. Toto opatrenie je súčasťou úsilia EÚ v boji proti praniu špinavých peňazí, terorizmu a trestnej činnosti, a tým v boji proti kriminalite a snahe o posilnenie bezpečnosti .“ https://www.mzv­.sk/web/washin­gton/vseobecne-informacie

otázky a odpovede k tomuto nariadeniu (z odkazu vyššie)

  • Kto musí svoju hotovosť nahlásiť?

Každý, kto na hraničnom priechode na vonkajšej hranici EÚ, vrátane medzinárodných letísk vstupuje na územie EÚ alebo ho opúšťa a :
má pri sebe v hotovosť 10 000 EUR alebo viac
má pri sebe túto sumu v inej mene alebo ľahko zameniteľných aktívach (napríklad dlhopisoch, akciách, cestovných šekoch…).

  • Kde mám svoju hotovosť nahlásiť?

Vyhlásenie o hotovosti sa vypĺňa a predkladá na colnom úrade (alebo inom príslušnom orgáne, ktorým v iných členských štátoch EÚ môže podľa ich národnej legislatívy byť aj iný orgán ako colný úrad) na hraničnom priechode, ktorým vstupujte územie EÚ alebo ho opúšťate.

  • Na čo slúži vyhlásenie o hotovosti?

Na zamedzenie pohybu nelegálnych peňazí a tým predchádzanie nezákonným činnostiam ako pranie špinavých peňazí a financovanie terorizmu,
dodržiavanie právnych predpisov Európskej únie a
predchádzanie pokutám za nerešpektovanie právnych predpisov.

  • Čo sa stane v prípade, že vyhlásenie o hotovosti nevyplním alebo predložím falošné vyhlásenie?

Hotovosť môže byť zaistená alebo prepadnutá,
mohlo by vám hroziť trestné stíhanie."

Další odpovědi
Edison

To se zeptej spíš tam, kolik peněz budeš muset vysvětlovat. Tady naopak přivítáme každej dolat, kterej přivezeš. Možná by mohl být problém při zjišťování, kterou tenoristickou organizaci hodláš financovat. Ale nic, jako finanční limity tady v Evropě neexistují.

led

Doplnenie mojej odpovede:
Treba sa pozrieť aj na platné predpisy USA pri dovoze a vývoze peňazí z/do zahraničia