paul1

Jaký máte názor na tyto zprávy?

Jsou dostatečně přesvědčivá? Já už pomalu přestávám věřit všemu psanému.
Je pravda, že v Gostomelu Ukrajinci natočili inscenované video o „zvěrstvech ruských vojsk“? – Checked.Media (provereno.media)

Zdroj: DenníkN 2.9.2022

Nejlepší odpověď
Drap

Těžko ověřit pravost. Osobně bych spíše věřil, než nevěřil. Beru to podle zkušeností od začátku konfliktu, ale kdo ví?

Další odpovědi
led

Nejaké informácie o mediálnych podvrhoch na úrovni „zabijáckych akčných filmoch“ už vo svetových aj našich médiách, prirodzene nie proukrajinsky zameraných, prebehli.

vo vami uvedenom prípade je dole pod článkom uvedená červená značka dôveryhodnosti správy s textom Неправда (Nepravda)
https://prove­reno.media/2022/09/01­/pravda-li-chto-v-gostomele-ukraintsy-snimali-postanovochnoe-video-o-zverstvah-rossijskih-vojsk/

vysvetlenie tejto grafickej značky:
Tato nálepka ukazuje, že máme co do činění s nepravdivou skutečností nebo tvrzením – alespoň podle souhrnu dnes dostupných informací. https://prove­reno.media/fact-check-ratings/

dodatok: v tejto otázke vidíte, ako treba uvádzať všetky potrebné informácie z daného odkazu, aby nedochádzalo ku skresleniu informácie.
Takýchto otázok s nesprávne uvedenými podkladmi na odpovedi.cz nájdete viacej. Netýka sa to len informácií o Ukrajinských problémoch.
Dôslednosť pri čítaní a odpovedaní je potrebné aj premyšľaním spojeným s otázkou „cui bono“ · v čí prospech je tvrdenie, otázka smerovaná

Pepa25

Takže můj názor: důležitý je zdroj (proto jsem pátral po jeho důvěryhodnosti v diskusi). Poté samozřejmě ozdrojování dalšími důvěryhodnými zdroji. A nakonec celkové vyznění.
Ta konkrétní zpráva splňuje všechno: vyvrací fámy o tom, že „ruské zločiny byly zincenovány“ (což bylo dokládáno oním videem) rozborem, že skutečně jde o natáčení – ale natáčení dokumentu, v součastnosti – neznamená, že něco „bylo zinscenováno“.

aliendrone

Nevzpomínáš? Jestli to psali v RUDÉM PRÁVU, tak je to pravda! NO JISTĚ! ;) :D :D

Já se spíše divím, že PO TOM VŠEM, co už proběhlo ještě VŮBEC můžeš napsat: „Já už pomalu přestávám věřit všemu psanému.“ :o :(

paul1

No mně chodí výcucy z obou verzí, tedy z Denníku-N, ten i odebírám a také z Deníku-N potom i z HN.
Takže rozlišuji, článek byl v Denníku N, resp. v dnešním výcucu.

paul1

Tak jsem našel další, podobný výcuc mi chodí i z HN, tu je odkaz:
https://archiv­.hn.cz/c1-67107710-nejpopularnejsi-kremelske-vymysly-jak-ospravedlnit-valku-na-ukrajine-mnohe-si-nasly-cestu-i-do-ceska
To z Denníku ještě hledám. P.

led

Pri účelových vizuálných, akustických a textových informáciách treba si všímať aj detaily, prípadne to účelovo zamlčané alebo zvýraznené a konfrontovať s inými informáciami k danej veci.
Aby sa vám potom nestalo, že vám ujde ako strihačom filmov
lietadlo prelietajúce nad pravekými ľuďmi, alebo
smiech malého práčaťa pod koňami bojujúcich križiakov v bitke u Sudoměře (Ján Žižka 1955)

paul1

Odkaz nefunguje, snad bude dobrý tento:
https://prove­reno.media/2022/09/01­/pravda-li-chto-v-gostomele-ukraintsy-snimali-postanovochnoe-video-o-zverstvah-rossijskih-vojsk/

Pepa25

Počtejte, tak nepište, že zdoj je slovenský DenníkN, když zdroj je proruský web provereno.media (kontaktní číslo +7 903 785–01–52 je v Moskvě).

paul1

Mám to odtud převzaté, tak je to snad o.k., toto je pro mne směrodatné.

Pepa25

Právěže na DenníkuN to není, proto se ptám …

paul1

Sorry, nemohu to najít. Chodí mi ma e-mail upozornění o nových článcích v DenníkuN, byl tam i tento článek, já jsem to smazal a te%d to nemohu najít ani v koši. Jinak jsem našel tento odkaz: https://manipu­latori.cz/je-pravda-ze-ukrajina-vyrobila-medaile-za-dobyti-krymu/.
Ještě zkusím hledat.

Pepa25

O.K., to nevadi. Hledal jsem informace o tom webu provereno.media a je to ruský web, ale nešíří kremelskou propagandu (na rozdíl od jiných, které údajně bojují s fejky, ale přitom je sami šíří). Co si myslím přímo o článku, napíšu do
odpovědi.

led

Paul, zjavne nerozlišujete medzi češtinou a slovenčinou
slovenský Denník N https://dennikn.sk/
český Deník N https://denikn.cz/