Avatar uživatele
jennaskok

Jaký mám nárok na dovolenou po skončení MD?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký mám nárok na dovolenou při řetězové mateřské. Do 21.8.2023 jsem čerpala RD na první dítě a od 22.8.2023 do 4.3.2024 jsem na MD s druhým dítětem. PP je na dobu neurčitou. Prosím do kdy můžu čerpat dovolenou?vzniká nárok za rok 2023 i 2024. Nevím jak se to počítá po novu. Výpočetli mi 18dnu a pak nabíha RD. Myslím si, že by měl nabehnout nárok i za 2024,ale nevím zda se do něj započítává i těch 20tydnu RD. Po novém výpočtu. Mohl by mi někdo poradit? Děkuji za odpovědi

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Pepa25 před 54 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Tady Vám jistě poradí: https://www.cssz­.cz/web/cz/kon­takty

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Dovolená se u zaměstnanců na rodičovské dovolené řeší podle Zákoníku práce (§ 216 a násl.). A to tak, že těmto za rok, ve kterém jsou na rodičovské dovolené, naběhne celý nárok na dovolenou, pokud jsou v pracovněprávním vztahu minimálně 60 dní (tato doba nemusí být souvislá). Pokud tato doba není splněna, nárok na dovolenou se snižuje poměrně.

Podle toho, co uvádíte, v roce 2023 byste měla nárok na celou dovolenou, neboť jste byla v pracovněprávním vztahu více než 60 dní (do 21.8.2023 na RD a od 22.8.2023 na MD), tedy celkem by vám náleželo 20 dní dovolené za tento rok.

V roce 2024 je situace složitější. Pokud byste byla na mateřské dovolené do 4.3.2024 a pak ihned nastoupila na rodičovskou dovolenou, záleželo by na tom, jak dlouho na rodičovské dovolené budete. Pokud byste byla na RD celý rok 2024, naběhla by vám celá dovolená za tento rok, pokud byste byla zpět v práci před uplynutím 60 dní v roce 2024, nárok na dovolenou by byl poměrně snížen.

Doporučila bych se obrátit s konkrétní situací na odborovou organizaci nebo přímo na pracovníka personálního oddělení vaší firmy, který by měl být s těmito záležitostmi obeznámen.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Čerpání řádné dovolené po mateřské dovolené
https://www.ve­ma.cz/cs-cz/cerpani-radne-dovolene-po-materske-dovolene

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek