dust8

Jaký má původ a význam slovo „bloumat“?

Nejlepší odpověď
annas

Původ samozřejmě uvádí ve svém Etymologickém slovníku Jiří Rejzek

"bloumat, bluma ‘budižkničemu, váhavec’. Jen v češtině, novější. Asi expr. obměna k :bloudit, srov. i nářeční . bluncat, blýňať ‘toulat se

Bloudit „. Praslovanské *blǫditi je iterativum (opětovací sloveso) k *blęsti (staroslověnské . blęsti ‘žvanit, smilnit’, staročeské blésti ‘žvanit’), odtud je i blǫdъ (ve stslověnštině ‘smilstvo, rozmařilost’), obecnějším posunem pak význam ‘sejít z cesty, bloudit’. "

Praslovanské *blęsti se obvykle spojuje s litevským . blę̃sti ‘kalit se, tmít se’, loyšským . Blens atd. Vše snad lze vztáhnout k výchozímu indoevropskému . *bhlendh- ‘nezřetelně vnímat či mluvit’

Další odpovědi
Kepler

Nejčastěji chodit, procházet se bez cíle sem tam… to slovo má celkem 3 významy.
Viz SSČJ https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=bloumat. Původ neznám.

EKSOT123

Význam viz odpověď Kepler a původ nevím. Ale abych aspoň něco napsal, tak třeba v němčině je „bummeln“ potulovat, nebo potloukat se. Podobné slovo „bloudit“ je v podobných tvarech asi všeslovanské, např. блуждать (bluždáť), zbłądzić,… Snad je také nějaká vzdálená podoba s ladinským ambulate = chodit.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.