R5

Jaký je význam Kusánského teze o „nevymezenosti vesmíru“? Proč Kusánský neoznačuje vesmír atributem „nekonečný“?

Nejlepší odpověď
annas

"Mikuláš Kusánský byl prvním filozofem, který svou filozofii stavěl na názoru, že universum je nevymezené (nekonečným jej nazval až Giordano Bruno, který se

nevymezeným vesmírem Mikuláše Kusánského nechal inspirovat), kosmos je bez nějakého určitého středu (dosud vesmír svůj střed měl a tím byla sama Země) a že v universu je vše v neustálém pohybu."

http://www.te­ologicketexty­.cz/casopis/2002-2/Jan-Patocka-a-Pavel-Floss-MIKULAS-KUSANSKY.html

„Jan Patočka a Pavel Floss: MIKULÁŠ KUSÁNSKÝ“

http://www.phil­.muni.cz/fil/re­nesance/Kusanus­.htm
Kusánský a jeho „konečnost“
--

Další odpovědi
led

„Vesmír podle Kusána není absolutně nekonečný, ale nemůže mít žádné meze či okraje, a tedy ani střed, resp. jeho střed je všude; ani naší Zemi tedy nemůže patřit žádné privilegované postavení a i na jiných nebeských tělesech by mohli žít lidé. Podobně ztrácejí smysl pojmy jako „nahoře“ nebo „dole". Zda se nám něco zdá být v klidu nebo v pohybu, závisí na našem vlastním postavení, takže ani o Zemi nelze říci, že by byla nehybná. V našem světě vládnou protiklady, které ale v nekonečnu splývají (Kusánova coincidentia oppositorum, na niž později navázal Hegel). V reálném světě ovšem nic není dokonalé a přesné, takže i lidské poznání je nutně omezené, Mikulášova „poučená nevědomost” či „vědění o nevědění” (docta ignorantia), která je vlastním cílem poznání i filosofie, připomíná Sokratovo „vím, že nic nevím”. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mikul%C3%A1%C5­%A1_Kus%C3%A1ns­k%C3%BD
Kusánskeho diela významne ovplyvnili aj mnohých mysliteľov 15.storočia, medzi inými Komenského, M. Koperníka, J. Keplera, Leonarda da Vinci i G. Bruna
„jeho myšlenku vesmíru, který není nekonečný, a přesto je bez hranic, dokázal přesně zformulovat teprve A. Einstein.“ odkaz dtto