annas

Jaký je význam a původ spojení modrá punčocha? ? Znáte jiná spojení s modrou barvou?

Nejlepší odpověď
elektrikář

Ještě je také modrá krev znak urozenosti a půvdu.Jak seb na to přišlo když máme všichni stejně červenou.

Další odpovědi
vagra

Modrá punčocha v dnešní češtině znamená emancipovanou ženu.

Slovní spojení modré barety = mírové jednotky OSN v bývalé Jugoslávii.
Modré přilby označuje mírové síly OSN v Bosně a Hercegovině.
Spojení modrý anděl známe ze slavného filmu Modrý anděl, ve kterém hrála Marlene Dietrichová a toto označení se přenášelo na ni.
Ze starých spojení známe spojení modrá krev = což je aristokracie. Není jisté, jak toto spojení vzniklo.
Modré z nebe je něco tak výjimečného, že je to takřka neuskutečnitelné.
Velice časté je spojení modré džínsy (původně anglicky blue jeans).
Modrá knížka je vytoužená vojenská knížka, která zprošťuje naše mládence povinnosti základní vojenské služby z důvodu špatného zdravotního stavu.

Zdroj: Věra Schmiedtová-Čeština jak ji neznáte

tom004

Přidám modrou armádu.V minu­losti,přísluš­níci letectva,i vojáci základní služby,nosili moodré uniformy.A mezi ostatními složkami armády to byl dost „problém“,tak se to sjednotilo na zelenou.Modrou uniformu jsem nosil.