stenly1

Jaký je to rozdíl?

Chtěl bych vědět jaký je to rozdíl nebo co si mám představit když se řekne ,podnikatel,nebo živnostník a nebo osoba samostatně výdělečně činná

Nejlepší odpověď
dudu

Možná je to tak, že živnostník vykořisťuje sám sebe, kdežto podnikatel hlavně ostatní?

Další odpovědi
BEAES

Živnost = Soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem.
Fyzická osoba = Osoba, která podniká na základě živnostenského nebo jiného oprávnění. Většinou vykonává činnost menšího rozsahu a to sama, případně s tichým společníkem. Ve většině případů také podnik sama řídí a vede.
OSVČ = Osoba samostatně výdělečně činná. Zatímco každý živnostník je OSVČ, tak ne každá OSVČ je živnostníkem.
Výkonem samostatné výdělečné činnosti se rozumí:

podnikání v zemědělství, je-li fyzická osoba provozující zemědělskou výrobu evidována podle zvláštního zákona
provozování živnosti na základě oprávnění provozovat živnost podle zvláštního zákona
činnost společníka veřejné obchodní společnosti nebo komplementáře komanditní společnosti vykonávaná pro tuto společnost
výkon umělecké nebo jiné tvůrčí činnosti na základě autorskoprávních vztahů
pokud se podle prohlášení osoby konající tuto činnost jedná o soustavný výkon
výkon jiné činnosti konané výdělečně na základě oprávnění podle zvláštních předpisů a výkon činnosti mandatáře konané na základě mandátní smlouvy uzavřené podle obchodního zákoníku
výkon jiných činností, vykonávaných vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení přijmu, pokud se podle prohlášení osoby konající tuto činnost jedná o soustavný výkon, za výkon těchto činností se ale nepovažuje pronájem nemovitostí a movitých věcí

Miroslavst

Všechny tři názvy jsou jedno a to samé.

panenka

Podnikatel:je to člověk,který se rozhodl vzít život do vlastních rukou a někdy i zaměstnávat lidi.

OSVČ:-je to fizická osoba vlastnící živnostenský list a přijmy má ze svého podnikání.

živnostník:je to také fizická osoba podnikající na základě živnostenského oprávnění.

Ajadom

Zatímco každý živnostník je OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), tak ne každá OSVČ je živnostníkem. Samostatně vydělávat lze i na základě jiných právních předpisů než podle živnostenského zákona. Jde třeba o advokáty, zemědělce nebo daňové poradce.

Zdroj: http://www.pod­nikatel.cz/ziv­nosti/zivnostni­ci/zivnostnik-vs-osvc/

standa

PODNIKATEL = OSVČ a OSVČ = PODNIKATEL, toto platí bez výjimky !

Ke kategorii ŽIVNOSTNÍK lze říci, že:

  • jedná se o podnikatele a tedy i o OSVČ, která podniká na základě živnostenského zá­kona

Dlužno podotknout, že existují podnikatelé a tedy i OSVČ, která nejsou živnostníky, neboť podnikají podle jiných předpisů…, jejich výčet už zazněl v předchozích odpovědích.