Válek Petr

Jaký je rozdíl mezi podnikatelem a živnostníkem?

Nejlepší odpověď
gecco

Každý živnostník je podnikatelem, podnikatelé ovšem nemusí být jen živnostníky – mohou být (spolu)majiteli některé z forem obchodní společnosti (s.r.o., a.s., …
)…

Další odpovědi
setapouch

Podnikatel je „provozovatel“ podniku, živnostník provozovatel živnosti.

Podnik je soubor hmotných, osobních a nehmotných složek podnikání. K podniku náleží věci, práva a jiné majetkové hodnoty, které patří podnikateli a slouží k provozování podniku nebo vzhledem k své povaze mají tomuto účelu sloužit. V právním smyslu je podnik považován za věc, a to věc hromadnou.

Živnost je soustavná podnikatelská činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.

Laicky: pokud provozuju činnost psanou přímo na mne, jsem živnostník. Jestliže práci oficiálně vykonává někdo jiný, např. eSeROčko, za koho pouze vystupuju (a nejsem právník), pak jsem podnikatel.

lexx

tak že bába trafikantka na ŽL je „podnikatelkou“ ? to zní nějak divně…

STRUCTOR

Živnostník podniká na základě zákona o živnostenském podnikání – seznam činností jež je možné provozovat na základě tohoto zákona je přílohou zákona o živnostenském podnikání. Ostatní podnikatelé podnikají na základě jiných právních předpisů – např. lékaři, zemědělci, advokáti…