Spartaboy

Jaký je rozdíl ve významu mezi slovem kvalita a slovem aspekt?

Už jsem si slova vyhledával ale stále tomu nerozumím nechápu jaký přesně je rozdíl ve významu těchto slov.

Odpovědi
elkon

To je snadné, každé slovo znamená něco jiného.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Aspekt
Kvalita hodnotí např. výrobek, nebo zboží, jakou má úroveň. Je-li dobrý, nebo špatný.

paul1

Pro kvalitu se také používá slovo „jakost“.

Dochy

„aspekt“ bych přeložil spíše jako „vlastnost“ než „kvalita“ (i když ani to neodpovídá dokonale). Kvalita a aspekt jsou zcela různá slova s různými významy.

magorvkleci

Slovníky prohledávat nechci, v mém osobním vnímání se dnes „kvalita“ používá jen ve významu „všeobecná jakost“, dřív měla i význam „konkrétní vlastnost“, zatímco „aspekt“ je podle mne původně „hledisko“ a ve zkratce a přeneseně možná dnes i „vlastnost posuzovaná pouze z jednoho určitého hlediska“.

df

Zkus umělou inteligenci