Machal 86

Jaky je rozdil, pokud je byt napsany formou SJM a nebo na me a manzelku zvlast?

Byt jsme koupili spolecne formou hypoteky. 50% je napsano na ni, 50% na me

Nejlepší odpověď
ivzez

Po dodatečném upřesnění otázky:
Měl jste rovnou napsat, oč jde,
takhle jsem reagovala na Vaši starší otázku.

K hypotéce:
Opravdu je hypotéka „napsaná 50 % na Vás a 50 % na manželku“? Pokud
vím, banky toto nedělají, za hypotéku obvykle společně odpovídají oba partneři.
Přestane-li jeden z partnerů splácet, vymáhá banka po druhém.
(Doporučuji si u banky ověřit, jak to s tou hypotékou ve skutečnosti je.)

K bytu:
Tam bude opět záležet na tom, jak a kdy jste jej nabyli.
Pokud o byt rozšíříte SJM, bude nutné jej při rozvodu vypořádat.
Pokud si každý ponecháte svou část, zůstane Vám i po rozvodu.

_____________­_______

Před upřesněním otázky:
Škoda, že jste nepokračoval v původní otázce, nebo na ni
aspoň nepřidal odkaz, aby odpovídající měli informace pohromadě.

Máte-li na mysli dům, který má manželka obdržet darem, nebylo by
možné jej „napsat formou SJM“, ale muselo by jít o rozšíření SJM.

Pokud by se darovaný dům stal součástí SJM, bylo by nutné
jej při rozvodu vypořádat. V případě, že by Vám manželka část
domu darovala, patřila by každému z Vás určitá část domu.
Pak by se dům při rozvodu nemusel vypořádat, každému z Vás
by zůstala část, která mu patřila už v době manželství.

Původní otázka:
„Pokud manželka nabude nemovitost během manželství, jak by to bylo při případném rozvodu?“ → https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pokud-manzelka-nabude-nemovitost-behem-naseho-manzelstvi-jak-by-to-bylo-pri-pripadnem-rozvodu

Další odpovědi
Drap

Co to je: na „me a manzelku zvlast?“ Záleží na tom jakým způsobem a kdy jste byt nabyli

autacek

Škoda, že Vám doposud nikdo neodpověděl na dotaz, který je zcela jasný.

Rozdíl bude ve více věcech, tak třeba při rozvodu už budete mít tento majetek již vypořádán 😉. Dluhy z případně doposud nesplacené hypotéky jsou pak jiná věc.

Rozdílů by se dalo hledat dále víc, nicméně další výsledek a dopady jsou závislé na jiných okolnostech…

ivzez

@Auťáček

Mně ten dotaz vzhledem k předchozímu úplně jasný nepřijde.
I kvůli hypotéce, kterou banky dávají oběma partnerům (ještě
jsem se nesetkala s tím, že by banka poskytla půlku hypotéky
jednomu a druhou půlku drtuhému partnerovi).

Pokud je to obvyklá hypotéka, budou za ni i po případném rozvodu
odpovídat oba dva.

autacek

Bance je dnes možná jedno, komu z manželů co napíše, když ručí v manželství společně a nerozdílně a zpravidla i zástavou na dané nemovitosti. Mě přijde dotaz i zajímavý, ono není tak jednoduché domyslet, na co všechno to má vliv (třeba i na zdanění, atd.).